TĚŠÍN / „Legie” je akčním snímkem nejvyšší kvality, který bude natočen při použití nejmodernější filmové techniky. V září a říjnu scény filmu „Legie“ se budou točit na území Těšína.

Film režíruje Dariusz Gajewski, producentem je Picaresque Maciej Pawlicki. Podle slov producenta, film představí mladé lidi, kteří neváhali vrhnout se do boje o znovuzískání nezávislosti, ale také ty, kteří teprve pochopili, že pouze ve svobodném Polsku můžou realizovat své sny. Zaměřuje se na válečnou cestu legionářů v letech 1914-1916, od Oleandrů po bitvu u Kościuchnówki.

„Legie je vojenská formace z XX století, která se stala začátkem Polské armády a měla velký vliv na získání nezávislosti v roce 1918. Dnes je to symbol svobody, odvahy a cti,“ vysvětluje producent. Nebude to dokumentární film, i když se v něm objeví také historické postavy, ty fiktivní jsou inspirovány životopisy opravdových legionářů. Na pozadí historie se bude odehrávat univerzální příběh na téma dospívání.

Producenti slibují, že to bude filmový projekt s dosud v Polsku nevídaným vizuálním, kostýmovým a scénografickým počinem. Ve filmu budou tisíce statistů, hrát budou i velmi populární polští herci. Ve filmu zahrají mj. Sebastian Fabijański (jako Józef, ps. Wieża), Bartosz Gelner (Tadeusz Zbarski), Mirosław Baka (poručník Stanisław Kaszubski, ps. Król), Jan Frycz (brigadýr Józef Piłsudski), Borys Szyc (rotmistr Zbigniew Dunin-Wąsowicz).

Záběry v Těšíně se budou točiti 17. září na ulicích Kominiarska, Fredry, Szeroka, na Placu św. Krzyża a v Muzeum Drukarstwa, na Rynku pak ve dnech 14. -16. října.

red

Štítky:

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.