Čtěte nás! Každý den nové informace!

REGION / Zhruba sto cyklistů se přihlásilo na startu druhého přeshraničního Cyklistického výletu (rajdu) po stopách bojů povstalců I Slezského povstání z Petrovicích. Před Domem PZKO v Petrovicích u Karviné je přivítali hlavní pořadatelé: předseda Sekce historie regionu Hlavního výboru PZKO Stanisław Gawlik, předsedkyně Místní skupiny PZKO v Petrovicích Jadwiga Karolczyk, vedoucí výletu Stanisław Grym, vedoucí Koła Turystyki Rowerowej Gminy Godów. Přítomná byla také předsedkyně Polského kulturně-osvětového Helena Legowicz.

Povel ke startu po místech paměti Slezských povstání dal, stejně jako loni, starosta obce Petrovice u Karviné Marian Lebiedzik. Před startem se účastníci společně vyfotili před novou budovou Kulturního centra obce, která stojí na místě dávné hospody Krótki. Právě tam v Petrovicích v roce 1919 začalo I Slezské povstání.

Trasa vedla přes hraniční přechod Závada pod kostel sv. Anny v Golkovicích, kde se nachází hrob dvanáctí obětí bojů za svobodu Slezska. Pět povstalců leží ve společném hrobě na hřbitově v Godově. Před budovou, kde kdysi bylo nádraží v Godově, stojí pomník tří obětí bojů v srpnu roku 1919. Cyklisté vzdali pak poctu třem hrdinům slezských povstání, kteří jsou pochování na hřbitově ve Skrzyszově. Zapálili také svíčky v Golkovicích na hrobu padlých za vlast v roce 1921 a také pod společným pomníkem obětí Slezských povstání a II světové války v Skrbensku. Poslední zastávka byla na hřbitově v Zebřidovicích.

Delší přestávku na 34 km dlouhé trase si účastníci udělali v Golkovicích. Byli pozvání do Kulturního centra, kde se podívali na film „Franek“, který popisuje Slezská povstání z perspektivy mladého účastníka bojů ze Świętochłowic. Ve filmu, které připravilo Muzeum slezských povstání ve Świętochłowicích, zahráli také významní polští herci: pocházející z Godova Franciszek Pieczka a také rodák z Gołkowic Marian Dziędziel.

Rajd, který proběhl pod záštitou generálního konzula Polska v Ostravě Janusze Bilského a také ředitelky Muzea slezských povstání ve Świętochłowicích Aliny Biedy, pořádala Sekce historie regionu HV PZKO, Místní skupina PZKO v Petrovicích u Karviné, Towarzystwo Rowerowe Olza Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Sportowego Beskid Śląski, a také Turystyczny Klub Kolarski PTTK Ondraszek z Těšína a Skupina cyklistické turistiky v Godově společně s Cyklistickým klubem Przerzutka v Zebrzydowicích.

CR

Štítky: ,

Komentáře

Čtěte také


V Jablunkově se konal sedmý ročník Blešího trhu
Srpen022020

V Jablunkově se konal sedmý ročník Blešího trhu

Návštěvnické centrum na Šancích je už v provozu
Červenec312020

Návštěvnické centrum na Šancích je už v provozu

V Životicích uctí památku zavražděných občanů německými nacisty
Červenec302020

V Životicích uctí památku zavražděných občanů německými nacisty

10 tipů na víkend
Červenec302020

10 tipů na víkend

Na Kozubové se konala tradiční pouť
Červenec272020

Na Kozubové se konala tradiční pouť

Na pouť na Kozubové jednou z několika turistických tras
Červenec252020

Na pouť na Kozubové jednou z několika turistických tras

Výstava starých pohlednic Visly probíhá v plenéru
Červenec222020

Výstava starých pohlednic Visly probíhá v plenéru

Na Kozubovou přes Kamenitý
Červenec182020

Na Kozubovou přes Kamenitý


#KTOTYJESTEŚ

REKLAMA
REKLAMA

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test