TŘINEC / Když se vydámé státní hranici mezi Puńcowem a Kojkovicemi, natrefíme na zajímavou budovu s polským státním znakem na fasádě. Ještě v roce 2015 byly fasáda i barvy státního znaku značně zašlé, posledně však byly obnovené.

Podle serveru Fotopolska se jedná o: „dávnou budovu hraniční stráže v Puncově, která byla postavena v meziválečném období. Hraniční přechod nejvíce využívali místní obyvatele, jelikož v roce 1920 obec Puńcov byla rozdělená mezi dva státy. V nedalekých Třineckých železárnách pracovalo mnoho místních obyvatel, a hraniční přechod jim umožňoval dostat se každodenně do práce. V době PLR přechod byl uzavřen. V období vlády Gierka hraniční stráž budovu opustila. Dnes budova slouží jako obytný objekt.”

 

Na straně 53 Kroniki I, která se v roce 2011 ukázala tiskem jako Náš Puńcov včera a dnes, se dozvíme, že Puńcov byl definitivně rozdělen v roce 1924. „V Československu zůstalo 52 obytných domů a zhruba 300 obyvatel, v tom 70 dětí, které byly povinné školní docházkou“. Což znamená, že hraniční přechod v tomto místě byl opravdu potřebný. Pokud se jedná o dávní celniční budovu, místní tvrdí, že byty v něm byly už v 50. a 60. letech 20. století.
Trasa: Na polské straně vchod do budovy s č. 24 je u ulice Widokowa. Polský státní znak na fasádě je vidět z cesty v Kojkovicích, která vede po hranici. Pokud jdeme ve směru Osůvek, budovu uvidíme vlevo.
(indi)

Štítky:

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



REKLAMA Reklama
REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego