TĚŠÍN /  Nové exponáty Muzea Těšínského Slezska můžete na vlastní oči vidět na výstavě „Od przybytku głowa nie boli“. Vernisáž výstavy se konala 28. června v 15 hodin.

Nové exponáty muzeum získává nejenom koupí, ale také díky darování nebo během archeologických průzkumů, které jsou vedené na území těšínského okresu. A tak od 2015 roku Oddělení umění získalo 74 nových památek, Oddělení etnografie 81 a Oddělení dějin a techniky dokonce 300 objektů. Nové sbírky má také Oddělení archeologie, fotografie a také Naučná knihovna.

„Knihovna získala např. knížku Gustawa Morcinka „Listy spod morwy“, která byla vydaná v Římě v roce 1945,“ uvedli pracovníci muzea.

Na výstavě najdete pouze některé z těchto objektů, jako například spony z období římského vlivu, které byly zabaveny celními orgány na hranici z Českem, domino ze slonové kosti z XIX století, obrazy – portréty členů rodu hrabat  Saint Genois d’Anneaucourt a také stříbrnou toaletní sestavu Pilar Saint Genois, příklady výrobků dávné cihelny Franciszka Górniaka ve Svibici nebo výběr z čítající několik desítek objektů kolekci vyznamenání Władysława Oszeldy.

Výstava bude otevřena do konce prázdnin.

kc

Štítky:

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test