PUŃCOV / Kostel sv. Jiří v Puńcově existuje od roku 1518. Jelikož jediný doklad o konsekraci, jaký existuje, pochází z doby před sto lety, kdy vratislavský biskup vysvětil opravený a rozšířený chrám, místní farníci 100. jubileum vysvěcení chrámu okázale oslavovali minulou neděli, 13. května. A společně s nimi také někteří věřící z Kojkovic, kteří sice formálně patří k třinecké farnosti, ale jelikož mají do Puńcova mnohém blíž, právě tam chodí na bohoslužby.
– Každou neděli je na mši svaté zhruba deset osob z české strany – říká puńcovský farář Dariusz Kowala.

Farnost v Puńcově existuje víc jak 500 let. Dříve zde byl dřevěný kostel. Do roku 1918 k farnosti patřily také Kojkovice, Dzięgielów a kněz sloužil mši také v Horní Líštné, kde sice byla samostatná farnost, nicméně jeden kněz měl na starost obě farnosti. Pak se mnohé změnilo, ale teď, kdy už není hranice, lidé z Kojkovic mají opět blíž do Puńcova než do Třince.

V rámci nedělních oslav 100. výročí vysvěcení kostela vystoupil pravoslavný sbor z Białegostoku. Farnost v Puńcově je otevřená na ekumenizmus, během pořádaných už od dvou let Uměleckých setkání v modlitbě vystupoval např. evangelický sbor „Chór Wyższobramski” z Těšína. Ale odkud se vzal nápad pozvat sbor až z Białegostoku? – Máme kostel sv. Jiří, a pravoslavná farnost z Białegostoku má stejného patrona. Měli jsme nápad navázat spolupráci právě mezi farnostmi, které mají společného patrona – vysvětluje farář Dariusz Kowala.

Kromě modliteb zpívaných ve staroslověnštině na programu v kostele v Puńcově byla i přednáška historika Grzegorza Księżyca na téma farářů v Puńcově ve XX století. Před kostelem se pak konal piknik. Hrál dechový orchestr místních dobrovolných hasičů, byly pouťové stánky, stánky s grilovanými dobrotami, pitím a sladkostmi. A k tomu příjemná rodinná a přátelská atmosféra.

(indi)

 

Štítky:

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test