REGION / Zavedení elektronické evidence tržeb (EET) je příčinou neklidného spánku nejednoho předsedy Místní skupiny PZKO. Většina z nich si klade otázku – máme tu povinnost či nemáme?

Ukázalo se, že odpověď na tuto otázku vůbec není jednoduchá. Proto se Hlavní výbor PZKO, aby rozptýlil všechny pochybnosti, obrátil na Finanční úřad s dotazem, a právě dostal odpověď. A tu rozeslal všem předsedům Místních skupin.

– Bohužel jednoznačná odpověď pro všechny Místní skupiny neexistuje. To, zda povinnost zavedení elektronické evidence tržeb existuje či nikoliv záleží od mnoha faktorů – vysvětluje ekonomka HV PZKO Magda Tomeczek.

Tím nejdůležitějším je výše příjmu MS a druhu příjmu. Pokud příjmy MS v hotovosti nejsou vyšší než 175 tisíc korun, anebo nepřesahují 5procentní hranici všech příjmů, organizace nemusí EET zavést.

Hodně důležité je i to, o jaké příjmy se jedná. Místní skupiny mají příjmy z prodeje vstupenek, jídla a pití na svých akcích. Některé vydělávají pronájmem Domů PZKO, jiné prodávají své publikace apod. Příjmy mají také soubory PZKO, například za vystoupení na různých akcích.

Zde je jednoduché pravidlo – pokud příjem souvisí se zákonnými činnostmi organizace nepodléhá registraci. To znamená, že příjem například z prodeje vstupenek či publikací nemusí být registrován. 

Naopak příjmy z pronájmu či prodeje občerstvení na akcích musí být registrovány.

Téma EET bude zcela určitě projednáváno na nejbližší schůzi předsedů MS. Magda Tomeček dodává, že předsedové, kteří v rozeslaném dopisu nenašli odpovědi na své dotazy, své otázky mohou poslat na email zg@pzko.cz. Sekretariát HV PZKO se pak vynasnaží získat stanovisko Finančního úřadu.

tnj 

Štítky: , , ,

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test