ČESKÝ TĚŠÍN-CENTRUM / Přesto, že se podle pozvánky mělo jednat o sváteční setkání s koledami, ukázalo se, že akce, na kterou 29. prosince pozvala do Domu PZKO na Božkově ulici místní skupina PZKO, nabídla o hodně širší programovou nabídku.

Účastníky uvítala předsedkyně místní skupiny PZKO Český Těšín – Centrum Małgorzata Rakowska. V úvodu programu si všichni vyslechli pár slov o Andersenovi, kterého představila Halina Paseková. Následně Ewa Sikora připomněla báseň o Chopinovi od Wandy Chotomské.

V první části koncertu se představil sbor Godulan-Ropica. Tento smíšený sbor slavil loni 65. let. Jeho členy jsou sboristé s několika obcí, předčasem se k němu připojili i sboristé sboru Harfa. Jeho dirigentem je Alojzy Suchanek.

Smíšený sbor Harfa fungoval v českotěšínské skupině PZKO, bohužel z důvodů malého počtu členů ukončil svojí činnost. Po mnoho let sbor vedl Alojzy Kaleta, který byl rovněž dirigentem sboru Godulan-Ropica.

Harfa v posledních letech vystupovala pod taktovkou Tomasza Piwki, organizačním vedoucím byla Ewa Sikora. Po ukončení činnosti, ti, jež chtěli zpívat dál, se připojili ke sboru Godulan-Ropica, který má zkoušky v nedaleké Ropici.

Tradice svátečních setkání s koledami ve skupině PZKO Český Těšín – Centrum vznikla na popud právě sboristů Harfy. Letošní setkání na tuto tradici navázalo a počet účastníků pořadatele mile překvapil.

Sbor Godulan-Ropica zazpíval nejen koledy, nicméně většina repertoáru měla vánoční charakter. Klavírní doprovod byl v režii Tomasze Piwki, slovem provázela Aurelie Szkuta.

Druhá část koncertu patřila mladým umělcům – na klavír hrál Andrzej Molin, zpíval Ariel Zmuda. Oba pocházejí Českého Těšína. Andrzej Molin je absolventem Janáčkovy konzervatoře v Ostravě, teď studuje na pražské AMU. Ariel Zmuda byl studentem českotěšínského Polského gymnázia, následně Ostravské univerzity, teď učí zpěv na Základní umělecké škole v Třinci. Vystupuje také v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě.

Mladí umělci představili koledy včetně těch méně známých a v zajímavých aranžmá. Andrzej Molin pak zahrál skladby Lutosławského a Chopina.

Na závěr setkání si všichni dopřáli společné zpívání koled, ke klavíru znova zasedl Andrzej Molin. Pak nastal čas na přátelskou konverzaci, ochutnávku těšínských chlebíčků a svátečního cukroví.

CR/tnj

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA Walizki

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.