Říkává se, že cestování rozšiřuje obzory. Avšak tentokrát, abychom uviděli něco nového, nemusíme nikam daleko cestovat, stačí zajít pouze na druhý břeh Olzy, do polské částí města, konkrétně do Muzeum Těšínského Slezska (Muzeum Śląska Cieszyńskiego). Právě tam najdeme totiž výstavu Cesty blízké a daleké (Podróże bliskie i dalekie), které byla otevřená 7. prosince.

Výstava prezentuje bohatou a rozmanitou sbírku Muzea Těšínského Slezska, a kromě muzea na její přípravě se podílelo sdružení Stowarzyszenie Wszechnica. Autorky expozice Irena Frencz a Irena Adamczyk vybraly z muzeálních kartografických sbírek několik desítek map, plánů a grafik z období od 17. do začátku 20. století. Vidíme na nich vzdálené země, města, a jak se během staletí měnily. Součástí expozice jsou také popisky odlehlých končin a jejich obyvatel včetně zvyků, které si pořizovali polští cestovatelé.

Výstava je k vidění do 2. dubna 2017, v době provozní doby muzea, které zároveň má připravenou zajímavou nabídku pro ty, kteří nejraději zůstávají doma. – Patříme k těm málo muzeím, které většinu exponátů mají i v digitální podobě – sdělil během vernisáže ředitel muzea Marian Dembiniok. A to znamená, že staré mapy, plány a rytiny si každý může prohlédnout doma na internetu. Jenomže přímý kontakt s autentickými památkami je o něčem jiném, proto doporučujeme vydat se na nedalekou cestu do těšínského muzea na Regerově ulici.

(indi)/tnj

Štítky: ,

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



REKLAMA Reklama
REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego