PETROVICE U KARVINÉ / V úterý 4. října se konalo řádné měsíční zasedání výboru Místní skupiny Polského kulturně-osvětového svazu v Petrovicích. Avšak tentokrát se poprvé během čtyřiceti let konalo v soukromém bytě. Důvodem je zákaz vstupu do Domu PZKO, dosavadního sídla MS PZKO. Stalo se tak poté, co se obec rozhodla postavit Obecní kulturní centrum v místě bývalé restaurace. Během demolice restaurace byla poškozená společná zeď pro obě budovy a statik Dům PZKO zavřel.
– Členové PZKO v Petrovicích již nějakou dobu mají problém s vyřešením právního statusu Domu PZKO. I když jsme si ho v roce 1976 postavili sami v rámci dobrovolné akce, jeho majitelem je obec. Tudíž své sídlo jsme nuceni od obce pronajímat – vysvětluje Tadeusz Toman. A dodává: – Mnohokrát jsme Stavební úřad v Petrovicích, investora a zaměstnance Obecního úřadu upozorňovali na chyby v projektu stavby Obecního kulturního centra v souvislosti s Domem PZKO.
Dle slov členů PZKO v Petrovicích jejich upozornění nebyla brána v potaz. Obec také nesouhlasila, aby se Dům PZKO stal součástí nového Centra. Během demolice bývalé restaurace byla poškozená společná stěna obou budov. Obec se však nemá k tomu, aby nezbytné opravy zdi Domu PZKO provedla. Členové výboru tento postoj považují za hanebný. Z důvodu bezčinnosti obce, petrovické PZKO musí pro své akce buďto hledat náhradní prostory anebo je zrušit. Tak, jako oslavy u příležitosti 40. let Domu PZKO, které se měly konat 6. listopadu.
Naše redakce požádala starostu Petrovic Mariana Lebiedzika o vyjádření k této situaci. Starosta připomněl, že v létě se konalo setkání zástupců obce s členy PZKO, na kterém obec nabídla MS náhradní prostory. Nabídka však nebyla přijata a PZKO nadále fungovalo ve svém sídle. Kvůli nedávnému poškození zdi, statik budovu uzavřel. Starosta ubezpečil, že po její opravě členové Místní skupiny PZKO se budou moci do Domu PZKO vrátit, a pokračovat ve své činnosti.

CR/ tnj

Štítky: ,

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.