ORLOVÁ-LUTYNĚ / Místní skupina Polského kulturně-osvětového svazu (PZKO) v Orlové-Lutyni uspořádala v pátek 16. září tzv. Kobzolfest. Tato několikahodinová akce s bramborami v hlavní roli byla spojena s mnoha atrakcemi: mj. se soutěží o nejkrásnější postavičku, loupáním brambor na čas, kvízy a hrami a závěrečným večerním táborákem s opékáním brambor. Na místě bylo též možno ochutnat pokrmy z brambor.

Název Kobzolfest se letos objevil v sérii akcí tradičně pořádaných Místní skupinou PZKO v Orlové-Lutyni vůbec poprvé. „Každý rok naše skupina tradičně pořádala Wianki a koncem léta Dožínky anebo Wykopki,“ vysvětluje místopředseda skupiny Marian Jędrzejczyk. „V současnosti získaly Wykopki novou podobu. A s tím i nový název – Kobzolfest. Je to příležitost k setkání a ke společnému strávení příjemných okamžiků.“

Spoluorganizátorem akce je Klub Straszaka (Klub strašidel), který vznikl teprve nedávno pod křídly místní skupiny. Jak nám přiblížil Bogusław Chwajol, jeho členové jsou strašidla ve věku 60+ a klub tvoří jak pánové, tak i dámy. Dámy mají zároveň i svůj vlastní Dámský klub (Klub Kobiet).

Svou činnost v omlazeném složení zahájil Klub Kobiet v pondělí 5. září. Jeho předsedkyní se stala paní Janina Michalska, první místopředsedkyní Maria Trombik, druhou místopředsedkyní Zofia Krajczy, pokladnicí Hanna Kozieł a kronikářkou Jolanta Kowalska. Dámy plánují rozvíjet v rámci klubu aktivní a tvůrčí činnost.

Na Kobzolfest dámy připravily jídla z brambor. Na stolech se vyjímaly i ovocné zákusky a v nabídce teplých jídel figurovaly bramborové placky se švestkami. Všichni účastníci akce mohli ochutnat chutnou bramborovou polévku s houbami a tradiční bramborák. V miskách pak dámy přinesly i domácí bramborové lupínky vlastní výroby. Degustátoři se shodli, že chipsy z obchodu se rozhodně nevyrovnají těm, které připravily členky Klubu Kobiet.

CR

Překlad: Pygmalion

Štítky: ,

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.