DOLNÍ LOMNÁ / Minulá sobota a neděle proběhly v Lomné ve znamení folklóru. Matice Slezská uspořádala v Dolní Lomné již 47. Slezské dny. Letos se však festival musel obejít bez tradičního nedělního slavnostního průvodu.
Průvod byl odvolán z organizačních důvodů. „Pořádáme průvod každý rok, ale letos se nám přihlásily pouze tři soubory, z nichž pouze jeden funguje na profesionální úrovni. Rozhodli jsme se proto, že průvod tentokrát neproběhne, k čemuž nás přimělo i filmové natáčení, neboť začátek programu musel být kvůli němu posunut na dřívější hodinu,“ vysvětluje Ondřej Wiewiórka.

Nedělní kulturní program zahájil na hlavním pódiu brněnský soubor Pučík, který v letošním roce slaví 25. výročí vzniku. V sobotu a v neděli se představil slovenský soubor PULS z Prešova, jehož sobotní vystoupení publikum okouzlilo natolik, že se jeho členům dostalo dokonce ovací vestoje. V sobotu a v neděli opakovaně vystoupili na hlavním pódiu i hosté z Velké Británie – soubor The Mendip Moris Men.

Na scéně Łomnianka se uskutečnil první ročník pěvecké soutěže pro děti Slavíček ze Slezska. V areálu mohli účastníci ochutnat typická jídla regionální kuchyně – placek, bachor nebo jelito se zelím, jimž se mohly ve své nabídce pochlubit mimo jiné stánky místních sdružení Matice Slezské z okolních obcí. Velkému zájmu se těšily i stánky s řemeslnými výrobky.

Součástí programu Slezských dní je i jedna doprovodná akce – Mánesova stezka. Účastníci sobotního závodu na jeho trasu tentokrát vyráželi ze Stříteže, Třince, Návsí, Mostů u Jablunkova a ze slovenského Staškova. Pořadatelé zaregistrovali celkem zhruba 1500 závodníků.
Během letošních Slezských dnů rovněž vznikaly scény do nového filmu Muzzikanti.
AS

Štítky: , ,

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.