Poslední prázdninový víkend bývá akcemi velmi nabitý. Tentokrát pro vás máme až 13 nápadů pro volný čas:
1) Slezské dožínky v Bludovicích
Místní skupina PZKO zve v sobotu na Slezské dožínky, akci s dlouholetou tradicí. V zahradě domu PZKO vystoupí folklorní soubory „Błędowice”, „Mali Błędowianie”, kapela „Kamraci”, „Kamratki z Kamratkami”, a mažoretky „Variace”. Nebudou chybět speciality slezské kuchyně i atrakce pro malé a velké.

2) Dožínky na Fojtsví
Již tradiční oldřichovická akce proběhne v sobotu v areálu Fojtství. Na oslavu ukončení žní zvou místní skupina PZKO spolu se souborem „Oldřichovice”, který předvede dožínkový obřad. Kromě „Oldrzychowic“ vystoupí také folklorní soubory z okolí, připraveno bude bohaté občerstvení v podání domácí kuchyně a také atrakce pro děti.

3) Dožínky v Návsí
Slavnosti žně se budou v sobotu konat i v Návsí. Slavnostní průvod projde od evangelického kostela k areálu hřiště „U pily”. Zde vystoupí pěvecké soubory „Gorol” a „Melodia” a také regionální soubory. Nebude chybět ani tradiční soutěž o nejlepší domácí chleba a pestrý doprovodný program, mj. zoo park pro děti.

4) Hafiáda
Není podstatné, zda máte psa či nikoliv, v sobotu se ve vendryňském parku zcela určitě dobře pobavíte. Podmínkou účastí na Hafiádě je láska k psům a ostatním zvířatům. Bude to veselý a hravý den pro celé rodiny včetně jejich pejsků: výstavy psů bez plemenných rozdílů, ukázky psích sportů, spousta soutěží pro pejsky i jejich majitelé, a také soutěže a hry pro děti.

5) Den Bystřice
Na odpoledne plné zábavy a hudby zve obec Bystřice spolu s místními spolky. Na návštěvníky čeká bohatý program: koncerty souborů a kapel, klauniáda pro děti, bystřické talenty, atrakce pro malé i velké, speciality kuchyně v podání místních spolků.

6) Den obce Bukovec aneb Plackový festival
Máte chuť na placky? Vyrazte v sobotu do Bukovce. Kromě skvělého jídla na návštěvníky čeká bohatý program: vystoupí talentované děti z Bukovce, zahrají a zazpívají regionální soubory a hřebem večera bude koncert Věry Martinové. Nebudou chybět soutěže: „Chytrý gazda, chytrá gazdino” nebo „Horalské discipliny” a jiné atrakce.

7) Rockováni na Javorovém
Spojte výlet do hor s hudbou a vyrazte v sobotu na Rockování na Javorovém. V prostorách Ski areálu zahrají glam-rockoví Bad Joker´s Cream, Lenka Lo Hrůzová se svou kapelou LoGarytmy a elektro-rockoví Public Relations. Začátek koncertů v 16.00 hod.

8) Třanovická pouť
V neděli se bude v Třanovicích konat tradiční pouť vzdávající poctu sv. Bartoloměji, patronu místního kostela. Ráno se mohou věřící zúčastnit bohoslužeb v českém a polském jazyce, odpoledne na místní a přespolní čeká pestrá nabídka pouťových atrakcí a prodejních stánků. Jako obvykle se do příprav zapojí i členové místní skupiny PZKO.

9) Za strašidly na Piastovskou věž

Na Zámeckém vrchu v Cieszyně se bude v sobotu konat tradiční akce u příležitosti ukončení letních prázdnin. Akci zahájí slavnostní průvod dětí a jejich rodičův maskách i bez masek. Průvod se vydá od budovy KaSS „Střelnice“ podél řeky Olza/Olše směrem k Piastovské věži, kde je pro děti připraven zábavný program plný her, atrakcí a soutěží.

10) Strrrašidelné letní kino
Zatímco na Zámeckém vrchu budou řádit strašidla všeho druhu, kousek dál, na cieszynském náměstí, se bude promítat film pod širým nebem. A ne ledajaký – připravte se na opravdovou husí kůži, bude to totiž mnoha cenami ověnčený „Badadook”, jeden z nejlepších hororových snímků posledních let. Začátek promítání ve 21.30.

11) Stonavské dožínky
Stonavská dožínková slavnost začne v neděli požehnáním dožínkovému chlebu před stonavskou radnicí. Poté odtud vyjede průvod alegorických vozů a bryček a projde celou obcí do areálu Parku PZKO, kde bude až do večera probíhat celý program. Odpoledne vystoupí soubor „Wałasi”, k tanci zahrají „Smolaři” a večer se budou návštěvníci bavit s kapelou „NEBE”.

12) Obecní dožínky v Jasienicy
Na slavností žně můžete vyrazit i do spřátelené polské obce Jasienica. V neděli na místních dožínkách vystoupí soubory z našeho regionu. Místní folklorní soubor „Jasieniczanka“ předvede tradiční dožínkový obřad, po kterém vystoupí mj. „Bystrzyca“ a Pěvecký sbor města Petřvald.

13) Borůvkový víkend
Milovníkům borůvek doporučujeme Borůvkový víkend. Vydejte se na výlet do hor a ještě si pochutnejte – na chatách Skalka, Severka a na Kamenné chatě bude na Vás čekat mnoho borůvkových specialit. Na své si přijdou milovníci zlatého moku, na chatách se totiž bude čepovat i borůvkové pivo.
(pet)

Štítky: , , , , , , , ,

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.