OLDŘICHOVICE / V Oldřichovicích si připomněli oběti druhé světové války. Ve středu 8. května, v Den vítězství, položili členové Místní skupiny Polského kulturně-osvětového svazu květiny k pomníku obětem fašismu.

„Dnes uplynulo 79 let od konce druhé světové války. Každý rok v tento den přicházíme na toto místo uctít památku obyvatel, kteří zemřeli rukou nacistů. Válečná tragédie let 1939-1945 neminula ani Oldřichovice. Občané, kteří byli jakýmkoli způsobem podezřelí z ilegální činnosti proti Třetí říši, nevyjadřovali sympatie vůči Hitlerovi nebo mohli být nepohodlní tehdejšímu režimu, byli odstraněni,“ uvedla Bogumiła Czernek, členka výboru Místní skupiny Polského kulturně-osvětového svazu v Oldřichovicích.

Přišli o život rukou nacistů

Na pomníku, který dnes stojí u české školy – dříve byl pomník na druhé straně silnice – jsou jména patnácti obyvatel Oldřichovic, kteří přišli o život rukou okupantů. Většina z nich zemřela v koncentračních táborech. Byli to Paweł Badura, Jerzy Cymorek, rodina Fischgrundova – Siegried, Gretta, Otto a Else, Józef Gajdaczek, Jan Heczko, Paweł Jakubek, Paweł Liberda, Jan Raszka, Karol Sikora, Jerzy Sporysz, Hugo Tyras a Růžena Tyras.

Na památníku jsou rovněž uvedena jména pěti Poláků popravených v rámci ukázkové popravy. Zdzislaw Dziurka, Andrzej Kurysia (Kuryś), Waclaw Nowosielski, Jozef Niesyto a Jan Zazdrosny byli oběšeni 5. června 1944 na šibenici postavené na louce sedláka Trombika.

Červenobílé květy byly položeny také k stojícímu na protější straně silnice pomníku Jana Taciny (1909-1990) a Henryka Jasiczka (1919-1976) – dvou významných osobností spojených s Oldřichovicemi.

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA Walizki

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023-2024.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.