MOSTY U JABLONKOVA / Včera, 1. listopadu, na svátek Všech svatých byla v Mostech u Jablunkova vysvěcena nová vstupní brána na místní hřbitov s kolumbáriem. Její výstavbu inicioval bývalý starosta obce Ondřej Niedoba. Před hřbitovem se sešli zástupci obce a více než 50 obyvatel, bránu vysvětil kněz Szczepan Klocek. Za zmínku stojí, že celý obřad byl veden v polštině.

„Naše obec se potýká s nedostatkem volných míst na hřbitově, proto bylo ještě v minulém volebním období na místním hřbitově vybudováno 400 urnových míst. Z mé iniciativy bylo také rozhodnuto o vybudování nové vstupní brány na hřbitov, do které bylo zakomponováno kolumbárium. Vstup na hřbitov má být důstojný a takový nyní máme. Na staré bráně se podepsal čas,“ prozradil Ondřej Niedoba.

Stavba v karpatském stylu

Realizace iniciativy začala v době, kdy byl Ondřej Niedoba ještě starostou obce. Snažil se do stavby „propašovat“ karpatský styl. Autorem architektonického návrhu byl Jan Karpiel-Bułecka ze Zakopaného, kolega Ondřeje Niedoby.

Dřevěnou část konstrukce brány provedl Jakub Gąsienica-Giewont, kamenické práce zajistili odborníci z Podhalí. Zbytek realizovala firma Rudolfa Dronga z Mostů. Projekt byl komplikovaný kvůli svažitosti terénu a hrobům, které se zde nacházely.

Nová působivá brána

„Výsledek je nádherný, všechny práce byly provedeny skvěle. Skutečné mistrovské dílo. Brána je v noci osvětlená, je to velmi působivé,“ libuje si Niedoba. „Místo má hodnotu jako památka, jsou tam prvky naší horalské kultury. Získali jsme také nová místa pro uložení ostatků. Je to také místo duchovního významu, které má pro komunitu zvláštní hodnotu,“ vysvětluje Ondřej Niedoba.

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA Walizki

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.