PRAHA / Ewa Farna si splnila sen a ke svým 30. narozeninám, které oslavila v srpnu, si dopřála velkolepý koncert v O2 Areně. Vyprodala ji do posledního místa a potěšila tisíce svých fanoušků jedinečným vystoupením. Jako support vystoupily soubory ze Zaolší – kapela Lipka, Soubor písní a tanců Olza a Folklorní soubor Bystrzyca.

Silný repertoár, výborný zvuk, skvělá kapela, působivá show. V sobotu 14. října nikdo nepochyboval o tom, kdo je královnou českého popu.

Vždy pamatuje na své kořeny

Pro lidi ze Zaolší bylo nezapomenutelným okamžikem vystoupení folklorních souborů, které vystoupily jako support. Na pódiu za doprovodu kapely Lipka zatančily Soubor písní a tanců Olza a Folklorní soubor Bystrzyca. Ewa Farna poukázala na své kořeny a propagovala folklor.

Autobus do Prahy

Naši umělci cestovali do Prahy speciálním autobusem. Pro všechny to byla velká čest, velká výzva, nikdy předtím nevystupovali před tak velkým publikem. Objevily se obavy, jak publikum jejich program přijme. Přece jen to byl popový koncert a najednou tam měl být folklór.

„Jsem zvědavý na reakci publika, až vstoupíme na jeviště v krojích,“ řekl před odjezdem Chrystian Heczko.

Po necelých sedmi hodinách dorazily soubory do Prahy. Autobus zaparkoval vedle O2 Areny, umělce ze Zaolší osobně přivítal manažer Ewy Farné Pavel Trojan. Zavedl je ke vchodu do O2 areny a rovnou do šaten. V tu chvíli se stali součástí velkého koncertu Ewy Farne.

Naše soubory na jevišti

„Uvidíte a uslyšíte skvělé umělce z regionu, kde jsou mé kořeny. To mě formovalo a dodnes jsem na to hrdá,“ pozvala Farna naše soubory na jeviště.

První takty písně, první kroky tanečníků a první potlesk. Vystoupení našich umělců bylo senzační. Když všichni z pódia zazpívali „Sto lat“, běhal mráz po zádech.

„Bylo to skvělé, byli jste výborní, my jsme z Moravy, tam máme taky folklor, tak jsme rádi poznali ten váš,“ chválil návštěvník z Moravy procházejícího Jakuba Kaletu, ze ZF Bystrzyca, který měl na sobě gorolský kroj.

Soubory ze Zaolší se ukázaly i na závěr koncertu v písni „Boky jako skříň“. Ewa Farna se přesunula do jednoho z diváckých sektorů v doprovodu děvčat ze ZPiT Olza a ZF Bystrzyca. Na pódiu zahrála kapela Lipka.

Koncert Ewy

Koncert Ewy Farne začal odpočítáváním od nuly do třiceti. Blikající čísla představovala roky jejího života. Doprovázela je videa z rodinného archivu. Kolem čísla 12 se již začaly objevovat záběry z pódií, nahrávacích studií a zákulisí koncertních sálů.

I pro Ewu Farnou byl tento koncert něčím novým, velkou výzvou. Do té doby vystupovala pouze jako host v O2 areně a toto byl její první večer pod jejím vedením. Když vystoupila na pódium, po několika písních oslovila publikum: – „Děkuji vám, že jste tu se mnou, díky vám mohu už sedmnáct let dělat to, co mě baví.

Poté zazpívala svou nejnovější píseň „No a co“. Poté zavzpomínala na všechny etapy své kariéry a představila další hity. Zazněly také písně z oceňovaného alba UMAMI. Nemohl chybět ani hit, který tehdy dvanáctileté Ewě odstartoval kariéru – ‚Měls mě vůbec rád‘.

Zajímavá a zábavná videa

Na písňové bloky navazovala předem natočená videa, která umělkyni představovala. Diváci tak mohli vidět, jak Ewa Farna běhá v zákulisí. Na konci první scény ve videu se pochlubila, jak je skvělé být někdy sama. O několik vteřin později vyběhla před patnáctitisícové publikum a zazpívala.

Ve druhém předtočeném videu si Ewa Farna telefonicky objednává skořicové latté. Když si ho jde vyzvednout, omylem zabouchne dveře O2 Areny. Nakonec spolu s kameramanem oklame ochranku a show může pokračovat.

Scény nebyly chaotické a plynule se prolínaly s děním v koncertní hale. Farna se ve videu svěřuje, jak se bojí výšek a létání, a pak se před zraky diváků nechá zavěsit na houpačku vysoko u stropu, přičemž za umělkyní visí dlouhá fialová vlečka. Nálady a styly se střídaly, vystoupení nemělo slabé chvilky.

Poslední píseň

Poslední píseň, potlesk a Eva s celým svým štábem mizí z pódia. Cože? To už je konec? Byl koncert tak krátký? Diváci se podívali na hodinky. Koncert trval více než dvě hodiny… A byly to dvě hodiny, během nichž se nebylo možné nudit.

Koncert byl jedinečný, co se týče choreografie, vystupujících hostů i programu. Byl autentický a zajímavý. Došlo i na slzy dojetí.

„Děkuji, že jste přišli, ráda si to zopakuji,“ poděkovala na závěr Ewa Farna.

Cesta zpět

Po koncertě nastoupili umělci ze Zaolší do autobusu. Čekala je dlouhá cesta. Hodiny odbíjely půlnoc. Navzdory únavě se však nikomu nechtělo spát. Všichni byli plní emocí a neuvěřitelných dojmů.

„Neuvěřitelný zážitek, těžko se to popisuje několika slovy, ne každý může vystupovat v O2 Areně před tisíci diváky. Měli jsme také možnost vidět, jak vypadá koncert z druhé strany, kolik lidí za ním stojí. To, že jsme mohli být součástí tak velkého projektu, bylo skvělé,“ prozradila Magda Wierzgoń, tanečnice ze ZPiT Olza.

„Nezapomenu na to do konce života, o tomto úžasném zážitku budu vyprávět ještě svým vnoučatům,“ řekl Maxmilian Hajduk, tanečník ze ZF Bystrzyca.

„Stát s Ewou na jednom pódiu je něco, co se nestává každý den. Tančit před tak obrovským publikem! To se nedá popsat jedním slovem, bylo to mega,“ dodaly Natalia Pyszko a Aneta Kawulok, tanečnice ze ZPiT Olza.

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA Walizki

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.