REGION / Vybavené školní aktovky už čekají v polských školách v Zaolší na své malé majitele. Zástupci všech polských škol si dnes mohli ve skladu společnosti OlzaLogistic vyzvednout školní tašky pro své prvňáčky. Je to proto, že se letos opět realizuje program Poukáz pro prvňáčka.

Program Poukaz pro prvňáčka realizuje Nadace Jana Olszewského „Pomoc Polákům na Východě“ a financuje jej Institut pro rozvoj polského jazyka svatého Maxmiliána Marii Kolbeho z prostředků Ministerstva školství a vědy Polska. Letos se koná již osmý ročník. „Poukaz pro prvňáčka“ je organizován ve spolupráci s polskými organizacemi v zahraničí, v České republice je to Macierz Szkolna v ČR.

Školní startovací balíčky obdrží žáci v Litvě, Lotyšsku, České republice a Maďarsku

Školní startovací balíčky obdrží 1062 žáků z 62 polských škol v Litvě, 163 žáků ze 3 polských škol v Lotyšsku, 271 žáků z 22 polských škol v Zaolší a z polské školy svaté Jadwigy v Praze. Díky projektu v Maďarsku budou školní pomůcky a stipendia poskytnuty také žákům prvních tříd polské školy Sándora Petőfiho v Budapešti.

Školní brašny a průkazy pro prvňáčky

Díky získaným prostředkům byly zakoupeny školní pomůcky pro všech 252 letošních prvňáčků, kteří zahájí vzdělávání v polských školách v Zaolší. Součástí výbavy je plně vybavená školní taška a vzdělávací stipendium. Pro každého prvňáčka budou také první školní den připraveny žádosti o žákovský průkaz, který je mimo jiné opravňuje k nákupu zvýhodněných jízdenek v Polsku. Jedná se o stejné žákovské průkazy, jaké mají žáci ve školách v Polsku.

Kongres Poláků v ČR přidal do školní výbavy také knihu „Cudowny chleb“ od Józefa Ondrusze. Generální konzulát věnoval komisi „Tytus, Romek a Atomek. Kniha VIII. Tytus astronom“.

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.