JABLUNKOV / V sobotu 16. září se v Jablunkově v parku Antonína Szpyrce za radnicí konal tradiční Jabkový den. Slunečné počasí a zajímavý program přilákaly do Jablunkova davy návštěvníků.

Bohatý program

Akci zahájil taneční soubor Lomňánek. Účastníky k tanci pozvala Izabela Fojcik z partnerského města Gogolin. Vystoupil folklorní soubor Jagár. Stylovou hudební kulisu vytvořil Stanley’s Dixie Street Band. Velkým zpestřením programu bylo vystoupení skupiny Brouci Band – The Beatles Revival. Kapela používá originální nástroje a zvukovou aparaturu z éry The Beatles. Nechyběla ani diskotéka pod vedením DJ Roberta Kawulocka.

Ocenění Osobnost roku v sociální oblasti pro rok 2023

Jedním z vrcholů akce bylo předání ocenění Osobnost roku 2023 v sociální oblasti. Ocenění získali:

Bohdana Przepiorová – v sociální oblasti pracuje od roku 2005. V současné době pracuje jako sociální pracovnice v jablunkovském sanatoriu. Obětavě a svědomitě se stará o opuštěné lidi, vyřizuje veškeré formality od financí až po vyplňování žádostí.

Miroslav Kwaczek – je členem místní organizace Svazu tělesně postižených v Jablunkově již více než 20 let. Do svazu vstoupil jako důchodce po aktivní pracovní činnosti. Do roku 2021 zastával funkci místopředsedy svazu a stále je členem výboru. Navštěvuje chronicky nemocné a vozíčkáře.

Dále bylo uděleno ocenění „Jablunkovské jablko“ Stanislavu Wojtasovi za dlouholeté členství ve Sboru dobrovolných hasičů Jablunkov (SDH Jablunkov), kde působil také jako předseda sboru, zachraňoval lidi při požárech a povodních, vedl kroužek mladých hasičů a v současné době působí také jako kostelník v jablunkovském kostele.

Stánky

Svůj stánek měli členové místní skupiny Polského kulturně-osvětového svazu v Jablunkově. „Kamieńskie Babki“, tj. dámy z Kruhu venkovských hospodyněk v Kameni Śląském, nabízely slezské koláče, chléb se sádlem a výborné gofry.

Letní počasí, bohatý program a chutné jídlo přilákaly do parku za radnicí mnoho návštěvníků, kteří si den užili plnými doušky. Pro děti byly připraveny dílničky.

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA Walizki

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.