TŘANOVICE / V sobotu 23. září se v Třanovicích konaly poslední letošní dožínky v našem regionu. Přestože se počasí s pořadateli nemazlilo, Místní skupina PZKO Třanovice a Obec Třanovice našly pro vše řešení.

V sobotu už od rána pršelo, proto museli organizátoři 24. Třanovských dožínek upustit od tradičního dožínkového průvodu a celý program přesunout do sálu v Kulturním domě. I přes liják se akce těšila velkému zájmu. Sál byl do posledního místa zaplněn diváky – členy PZKO, obyvateli obce a okolních vesnic a pozvanými hosty. Programem v polštině a češtině provázely Danuta Jochymek a Libuše Ovčaříová.

Hospodáři obdrželi věnec, chléb

Dožínky zahájil dožínkový obřad v podání Taneční skupiny „Trzanowice“ a „Dziecek z Trzanowic“. Nechybělo ani vystoupení dětí, které se v létě zúčastnily příměstského tábora „Léto s tradicí“. Hospodáři dožínkové slavnosti, kterými byli již podeváté v řadě Gabriela a Ryszard Jochymkovi, přinesli dožínkový věnec a chléb.

Úrodu z letošních dožínek požehnali děkan Rudolf Sikora a pastor Erich Boček.

V Třanovicích dbají na udržování tradic

Poté hosty přivítali starosta obce Jiří Tomiczek, předsedkyně MS PZKO Třanovice Dagmar Kluz, předsedkyně Hlavního výboru PZKO Helena Legowicz a generální konzulka Polské republiky v Ostravě Izabella Wołłejko-Chwastowicz.

„Když vidím děti, které hrdě nosí oděv vašich předků, skláním se před vaším způsobem výchovy. Protože v Třanovicích se děti jistě vychovávají báječně. S úctou k tradicím a s láskou k regionu. A vaše účast na dožínkách potvrzuje vaši lásku k vaší malé vlasti,“ řekla Izabella Wolłejko-Chwastowicz.

„Obdivuji vaši práci s dětmi, protože v dětech je naše budoucnost. Bez nich nebudeme schopni udržet naši polskost, naše tradice, včetně tradic dožínek,“ poznamenala Helena Legowicz.

Vystoupení dětí ze základních škol

„V programu vystoupí čtrnáct žáků naší školy. Děti zazpívají tři lidové písně, a to „Jak jo chodził do szkoły“, „Listeczku dymbowy“ a „Pasała wołki“. Písně budou prokládány básničkami,“ uvedla Renata Cymorek, učitelka polské základní školy v Hnojníku.

Novinka v programu – přehlídka talentů

Podruhé se na pódiu objevila Taneční skupina „Trzanowice“ a „Dziecka z Trzanowic“. Tentokrát se představili s programem nazvaným „Stawiani moja“. Vystoupil také Soubor lidových písní a tanců „Ostravica“ z Frýdku-Místku. V letošním roce připravili pořadatelé novinku. Součástí programu byla i talentová soutěž. Ve večerních hodinách vystoupila skupina Bartnicky.

Součástí Třanovských dožínek byla také tradiční soutěž o nejchutnější bochník domácího chleba. U vchodu do kulturního domu mohli účastníci ochutnat a označit chléb, který jim nejvíce chutnal.

Venku si zase mohli pochutnat na připravených stáncích s občerstvením. Stánek PZKO nabízel palačinky, koláče nebo párky v rohlíku. Místní hasiči nabízeli maso opékané na kameni nebo placky a Matice slezská z Třanovic šašliky.

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA Walizki

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.