1. Gorolski Święto

Kdy: od pátku 4. srpna do neděle 6. srpna
Kde: Jablunkov

V jablunkovském Městském lese vystoupí desítky souborů a kapel z regionu a ze zahraničí. Mezi doprovodné akce patří například Open-air výstava – Kwiaty dla Pani Anieli Kupiec, autorské setkání a představení publikace „Złap oddech na pastwisku. Terapeutyczne beczenie owiec”, ukázky a dílny výroby bílého sýru tradiční metodou či taneční škola z regionu Orava.

2. Vzpomínková akce u Památníku životické tragédie

Kdy: sobota 5 srpna, 10.00
Kde: Životice, Muzeum životické tragédie

V sobotu v Muzeu životické tragédie si připomeneme výročí 79 let, kdy 6. srpna 1944 bylo zastřeleno nacisty 36 mužů ze Životic a okolních obcí. Muzeum bude otevřeno od 9 hodin.

3. Komentovaná procházka po Staré Karviné

Kdy: neděle 6. srpna, 13.30
Kde: Karviná

Vydejte se po stopách ztraceného města. Sraz ve 13.30 u „šikmého“ kostela sv. Petra z Alkantary. Nutná rezervace na webu ostravského infocentra. Trasa povede od šikmého kostela, kolem dolů Gabriela, po ulici Kostelní, kolem kostela sv. Jinřicha, Soleckého kříže a po Tyršové ulici k Lelkově kolonii a zpět ke kostelu.

4. Středověký turnaj v lukostřelbě

Kdy: sobota 5. srpna, 9.00-17.00
Kde: Archeopark Chotěbuz-Podobora

Máte přesnou mušku a sílu v pažích? Pojďte si je ověřit na středověký turnaj v lukostřelbě. K dispozici bude veřejná lukostřelnice, během dne budou připraveny přednášky o lukostřelbě.

5. Komentovaná procházka: Příběh Moravské Ostravy

Kdy: sobota 5. srpna, 10.00
Kde: Ostrava

V kulisách architektury z přelomu 19. a 20. století si můžete poslechnout neobyčejný příběh zrození velkoměsta. Dozvíte se, jak se Ostrava vyvíjela od středověku až po její vzrůst v průběhu průmyslové revoluce. Prohlídka začíná na Prokešově náměstí u Nové radnice, doba trvání je zhruba 100 minut a délka procházky je 1,5 km.

6. Vatra vzájemnosti

Kdy: sobota 5. srpna, 14.00
Kde: Dolní Lomná

V sobotu se uskuteční již 16. ročník přátelského setkání turistů z Česka, Slovenska a Polska pod Velkým Polomem u Kamenné chaty. Sraz účastníků probíhá od 14. hodiny, zapálení vatry vzájemnosti pak v 17. hodin. Občerstvit se je možné v Kamenné chatě a je zde také možnost přespání ve vlastních stanech.

7. Po stopách Františka Josefa

Kdy: sobota 5. srpna, 15.00
Kde: Cieszyn

V rámci cyklu prázdninových komentovaných procházek pořádaných Zamkem Cieszyn, se tentokrat zájemci vydají po stopách Františka Josefa. Průvodce: Maciej Russek. Sraz u infocentra na Zámeckém vrchu.

8. Metal Help Day na chatě Gírová

Kdy: 5. srpna, 16.00
Kde: Mosty u Jablunkova

Máte rádi turistiku, metal a ještě chcete udělat něco pro dobrou věc? Přijďte v sobotu na benefiční koncert na chatu Gírová a podpořte tím šestiletou Klárku Borutovou. Vystoupí kapely: Sinfull Crowd, Soul Massacre, Plebs, Violet Reprisal.

9. Koncert Truskawki w Milanówku

Kiedy: neděle 6. srpna, 18.00
Kde: Cieszyn

Bielska Piwnica Artystyczna im. M. Koterbskiej a Bielska Szkoła Aktorska im. A. Osieckiej zvou do Divadla A. Mickiewicze na koncert Truskawki w Milanówku. Uslyšíme nejznámější písníčky Marii Koterbské a dalších zpěváků z tohoto období, např. „Truskawki w Milanówku“, „Miłość w Portofino“, „Augustowskie noce“, „Sopockie bolero“, „Na moście w Avignon“‚ , „Chałupy Welcome To“.

10. Námořnická pohádka

Kdy: neděle 6. srpna, 17.00
Kde: Karviná

Zveme na Masarykovo náměstí na loutkové činoherní představení. Bude to veselý pohádkový příběh o tom, jak námořník Frantík putoval kolem světa, aby zachránil princeznu Aničku unesenou piráty sedmi moří. V představení se živě zpívá s kytarou, děti se interaktivně zapojují – např. zpívají námořnické písničky, zažijí karneval s maskami v Riu de Janeiru, poznávají světadíly, oceány, státy, města. Účinkuje divadlo V batohu.

(pe)

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.