JABŁONKÓW / Ho! Ho! Ho! Na Gorola wio! Před námi je 76. ročník festivalu Gorolski Święto. Tato folklorní akce se uskuteční ve dnech 4. až 6. srpna 2023, tradičně v Městském lese v Jablunkově. Víme, jaký program pro vás organizátoři připravili.

Mezinárodní folklorní setkání „Gorolski Święto“ je druhým nejstarším folklorním festivalem v České republice.

Kulturní program

První den festivalu, v pátek 4. srpna, vystoupí polský soubor písní a tanců „Ziemia Bydgoska“. Vystoupí také řecký soubor „Meraklides“ a folklorní soubory „Zaolzi“ a „Zaolzioczek“ představí jubilejní program s názvem „Pohádka o čertově mlýně na Girové“.

V sobotu 5. srpna se představí ještě více zahraničních souborů. Vystoupí soubory „Ansambli Amantia“ z Albánie, „Ananthdrishti Kerala Kathakli and Folk Dance“ z Indie a folklorní soubor „Technik“ ze Slovenska. Návštěvníci se mohou těšit také na Gorolský karneval. K tanci budou hrát skupiny „Ampli Fire“ a „Hrdza“ ze Slovenska.

A v neděli 6. srpna se v Městském lese představí maďarský soubor „Muzsla Folk Dance Ensemble“, soubor „Pelagić“ z Bosny a Hercegoviny a slovenský folklorní soubor „Liptov“.

Doprovodné akce

V pátek vás pořadatelé zvou do „Kavárny pod Pegasem“. Uskuteční se také etnografický seminář, který se bude konat v Domě PZKO v Jablunkově od 15:30. Seminář bude věnován Horní Oravě a oravským horalům.

Součástí sobotních doprovodných akcí bude také tradiční turistický pochod „O Kyrpce Macieja“. Připraveny budou pěší trasy, cyklotrasy, trasy pro seniory nebo rodiny s kočárky a svěřence sdružení „Nikdy nejsi sám“. Ve stejný den se uskuteční také běh „O hliněný džbánek mléka“ a v 15 hodin začne na hřišti v Bělé fotbalové utkání mezi Orly Zaolzia Górole a Dolany.

Během festivalu bude k dispozici asi 20 stánků místních skupin PZKO. Ve stylových dřevěných chatkách budou členové PZKO podávat speciality horalské kuchyně.

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA Walizki

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023-2024.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.