BYSTŘICE / V sobotu se v parku Polského domu v Bystřici konal tradiční Mezinárodní folklorní svatojánský festival. Akce každoročně přitahuje milovníky folkloru a svatojánských zvyků. „Wianki“ pořádají společně MS PZKO v Bystřici a obec Bystřice.

I přes deštivé počasí si organizátoři nemohli stěžovat na nedostatek návštěvníků. V pozdním odpoledni dokonce zpoza mraků vykouklo slunce. Na pódiu se účastníci mohli těšit na vystoupení souborů Bystrzyca, Trowniczek, Łączka, Zaolzi, Studentského souboru písní a tanců Katowice a slovenského FK Fogáš. K tanci a zpěvu hráli mimo jiné „Nowina“, „Bezmiana“, Jan Kubeczka, „Potasz“.

„První ročník festivalu, při jehož organizaci jsme začali spolupracovat s obcí, se uskutečnil v roce 2008. Počátky je však třeba hledat již dříve. Iniciátorkou akce byla Maria Podzemna. Zpočátku byla akce komorní, určená rodičům tanečníků – vzpomíná Renata Polok, předsedkyně Místní skupiny PZKO.

Svatojánské zvyky

Scénář napsala Ewa Nemec, která akci také režírovala. Diváci se mohli dozvědět, jaké zvyky se na svatého Jana dodržovaly.

„Svatojánských zvyků je mnoho. Tento den je kouzelný. Lidé věřili, že chodí čarodějnice, že voda a oheň získávají mimořádnou moc. V tento den se pouštěly věnce po vodě, které si dívky vlastnoručně vyráběly ze sedmi bylin, což byl jeden ze zvyků, kterým chtěly předpovědět, zda se vdají. Je pro nás důležité si tyto zvyky pamatovat,“ vysvětlila Ewa Nemec.

Ještě před vystoupením měla každá dívka možnost vyrobit si věnec, který bude pouštět po vodě. Každý věnček byl originální.

Workshopy a pouštění věnců po vodě

„V organizačním štábu máme hodně mladých lidí, což mě velmi těší. Všichni se snažili, aby vše bylo připraveno. Příjemně mě překvapilo i publikum; i přes deštivé počasí přišlo do parku mnoho lidí, kteří se bavili společně s účinkujícími a vytvořili nezapomenutelnou atmosféru,“ dodala Renata Polok.

Pro děti byly připraveny zajímavé dílničky a nechyběl ani stánek s bylinkami. Večer se účastníci festivalu zúčastnili svatojánského průvodu, jehož vrcholem bylo pouštění věnců po vodě.

Velkým zpestřením programu byly taneční workshopy vedené různými skupinami, které na festivalu vystupovaly. Hudba kapel hrála až do pozdních nočních hodin.

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.