Můžete se stát kmotrem lodi, zachránit trosečníka a ochutnat sladkou i slanou vodu – to jsou jen některé z atrakcí, které jsou představeny na více než dvou stech interaktivních stanovištích v Mořském vědeckém centru ve Štětíně. To bylo slavnostně otevřeno v sobotu.

„Doufám, že toto místo poskytne spoustu úsměvů jak našim dětem, tak všem, kteří do našeho regionu přijíždějí nejen k moři, ale také stále častěji navštěvují Štětín,“ – řekl v sobotu novinářům maršálek Západopomořanského vojvodství Olgierd Geblewicz.

Dodal, že myšlenkou Mořského vědeckého centra je nejen pobavit, ale také vzbudit zájem nejmladších návštěvníků o vědu a námořní vědy v nejširším slova smyslu.

Uvařte posádce večeři nebo umyjte palubu lodi

Mezi více než 200 interaktivními stanovišti rozmístěnými ve třech patrech MCN jsou: plachetnice, různé druhy plachet, čapí hnízdo, maketa polského batyskafu Meduza II, fragment lodního boku, o který můžete „rozbít“ láhev po vzoru láhve od šampaňského a stát se tak kmotrem lodi, pohyblivá maketa lodní kuchyně, kde je úkolem „uvařit večeři“ pro posádku a umýt lodní palubu.

Nechybí ani stanoviště, která návštěvníky seznámí s námořnickými pověrami (včetně přivolávání větru), zvyky a námořnickými písničkami.

Kánoe Olo‘ a planetárium

V centru se nachází také loď veslařů, kteří získali zlatou olympijskou medaili v Pekingu, kánoe „Olo“, na které cestovatel Aleksander Doba třikrát přeplul Atlantik, a loď „Show Must Go On“, na které Agnieszka Skrzypulec a Jolanta Ogar získaly stříbro na olympijských hrách v Tokiu.

V MCN se nachází také planetárium – „levitující“ koule rozprostírající se ve třech patrech, kde se budou konat programy týkající se mimo jiné astronomie, fyziky, chemie a biologie.

Budova připomíná loď

Základní kámen MCN byl položen v říjnu 2019 na městském ostrově Łasztownia. Multimediální centrum mělo být původně vybudováno jako Mořské muzeum – pobočka Národního muzea ve Štětíně. V roce 2017 však radní krajského zastupitelstva rozhodli, že půjde o samostatnou kulturní instituci Západopomořanského vojvodství.

Budova je navržena tak, aby připomínala loď, a fasáda má připomínat kontejnery. Na fasádě byl také použit zvláštní rastr. Budova MCN je 14 m vysoká a 122 m dlouhá, je osvětlena a osvětlení může měnit barvy. Na střeše se nachází vyhlídková terasa a v budoucnu zde má být umístěna také restaurace.

Investice stála 162 milionů zlotých, z čehož 85 % tvoří finanční prostředky EU

Ředitel MCN Witold Jabłoński připomněl, že před vytvořením koncepce exponátů proběhly konzultace mimo jiné s loďaři, námořníky, vědci, učiteli a mládeží. Za koncepci stálé expozice jsou zodpovědní Piotr Kossobudzki a Karolina Perrin. Centrum odkazuje na dílo astrofyzika a kosmologa a popularizátora vědy profesora Jerzyho Stelmacha.

(PAP)

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA Walizki

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.