BYSTŘICE / U příležitosti tohoto mimořádného trojciferného výročí zajistilo vedení Bystřice všechno – počasí jako na objednávku, skvělý kulturní program, koncerty, kolotoče i řemeslné dílny. To vše přilákalo 20. května do Bystřice kolem tří tisíc lidí, jak uvádějí lidé pracující u stánků.

Kulturní program byl v tento den opravdu pestrý. Představily se pěvecké sbory z polských i českých škol. Následovala vystoupení Folklorního souboru „Bystrzyca“, souborů „Łączka“ a „Trowniczek“, kapely „Bezmiana“ a žáků bystřické základní umělecké školy. Následovaly koncerty skupin Dara-band, Klára&Vojta a QAI.

Hlavní hvězdou večera byl Tomáš Klus, rodák z Třince. Ještě před jeho koncertem byl na velkém plátně promítnut krátký film připomínající jedno z prvních setkání Kluse se starostou Bystřice Romanem Wróblem. Právě toto seznámení pomohlo přilákat hudebníka k tomuto významnému výročí obce. Později na pódium nastoupila kapela Legendy se vrací. DJ Ztracený se postaral o zábavu až do rána.

Vše se točilo kolem čísla 600

Na akci byla k zakoupení speciální edice piv s motivy Bystřice. Speciálně pro tuto příležitost byly připraveny dva motivy, které obec charakterizují. „Vše se dnes točí kolem čísla 600. Pivo stojí „po slevě“ z 600 korun jen 60 korun a uvařila ho brněnská firma v množství přesně šesti set kusů. Ale můžete být klidní, se Starobrnem to nemá nic společného,“ vtipkoval místostarosta Bystřice Marcel Ćmiel.

Nechyběl ani dotek historie. Řemesla v podobě workshopů přilákala na akci především nejmenší účastníky. Bylo možné vyzkoušet si hrnčířské řemeslo a předení. Také se mohli naučit, jak si doma vyrobit koště, hůl nebo uplést košík. Pokud by ani to nestačilo, připravili organizátoři dva kolotoče v retro stylu.

Nechybělo ani bohaté občerstvení, které připravila místní skupina PZKO a Macierz Szkolna

I když počet účastníků akce nebylo možné přesně určit kvůli tomu, že se neprodávaly vstupenky, pracovník jednoho ze stánků nás ujistil, že podle počtu vypitých piv a snědených porcí jídla lze předpokládat, že na akci přišlo kolem tří tisíc lidí.

Na oslavach nemohly chybět polské stánky. Stánky s jídlem a pitím připravily Místní skupina PZKO v Bystřici a Macierzna Szkolna v Bystřici.

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.