1. Muzejní noc

Kdy: pátek 12. května
Kde: Wisła, Skoczów, Goleszów, Kończyce Małe a další

Muzejní noc bude v pátek probíhat v několika obcích v Polsku. Ve Visle můžete navštívit např. Muzeum Beskidzkie A. Podżorskiego a Galerii u Dziadka kde na vás čeká spousta atrakci, jako např. ukázky tradičních řemesel či psání husím perem. V Golešově bude k vidění nová expozice věnovaná osvětimským vězňům a mini muzeum s modelem goleszowské cementárny. Další atrakce čekají ve Skočově, který zve např. do Muzea G. Morcinka, a na radnici či do divadla Teatr Elektryczny.

2. Pionierki profesjonalnego pielęgniarstwa ze Śląskiego Ewangelickiego Domu Sióstr

Kdy: pátek 12. května, 15.00
Kde: Cieszyn

U příležitosti Mezinárodního dne zdravotních sester zve Muzeum Těšínského Slezska na otevření výstavy s názvem „Pionierki profesjonalnego pielęgniarstwa ze Śląskiego Ewangelickiego Domu Sióstr w Cieszynie i Bielsku. Zapomniane ewangelickie i kobiece dziedzictwo” (Průkopnice profesionálního ošetřovatelství ze Slezského evangelického domu sester v Cieszyně a Bielsku. Zapomenuté evangelické a ženské dědictví).

3. Autogramiáda s prof. Danielem Kadłubiecem

Kdy: pátek 12. května, 17.00
Kde: Brenna

V Beskydském Domě Zielin Przytulia proběhne setkání s prof. Danielem Kadłubiecem a prezentace jeho nové knihy „Tak się u nas opowiado”. Vstup zdarma

4. Jubilejní koncert

Kdy: sobota 13. května, 16.00
Kde: Orlová

Místní skupina PZKO v Orlové-Lutyni a smíšený pěvecký sbor Zaolzie zvou do Kulturního domu na slavnostní koncert u příležitostí jubilea 100 let pěveckého sboru a 75 let tanečního hnutí. Moderovat budou Renata Drössler a Jan Szymik. Vystoupí smíšený pěvecký sbor Zaolzie, taneční skupina a lidový soubor Trojak z Czernice.

5. Výlet na kolech

kdy: sobota 13. května, 9.00
kde: Bocanovice

Cyklistický oddíl PTTS Beskid Śląski zve na výjimečný cyklistický výlet. Cyklisté navštíví místa v Polsku, Česku a na Slovensku, mj šance v Mostech u Jablunkova a Trojmezí. Start z Bocanovic u železniční zastávky. Trasa cca 35 km.

6. Otevírání pramenů

kdy: sobota 13. května, 14.30-22.00
Kde: Karviná

V Karviné začne letošní lázeňská sezóna symbolickým Otevíráním pramenů. V parku u rehabilitačního sanatoria v Darkově se můžete těšit na hudební vystoupení a spoustu doprovodných akci.

7. Taneční zábava ve stodole

Kdy: sobota 13. května, 16.00
Kde: Nýdek

V Dřevionce v Nýdku na programu budou vystoupení lidových kapel z Česka, Polska a Slovenska (Kapela z Pobaby z Trójwski, Magurzanie z Łodygowic, kapela Czerchla z Nýdku, Bratia Belkovci ze Slovenska a Milerscy z Nydku) a taneční zábava na lidovou notu.

8. Máj nad Olzou

Kdy: neděle 14. května, 15.00-19.00
Kde: Karviná

Koncert v rámci XXVI. Máje nad Olzou proběhne v Polském domě PZKO v Karviné-Fryštátu. Vystoupí: smíšený pěvecký sbor Lira, spojené pěvecké sbory Dźwięk, Hejnał-Echo a Lira s prográmem slezských písní, děti s polské mateřskí školky a speciální host: Młodzieżowy Chór Rozrywkowy „Dafne” z Tarnowských Gór.

9. Výlet na kole a prohlídka zámku v Grodzci

Kdy: neděle 14. května, 9.30-16.30
Kde: Cieszyn, Grodziec

Turistický cyklistický klub PTTK „Ondraszek“ zve na výlet na kolech, který završí prohlídka zámku v Grodzci. Sraz u Divadla A. Mickiewicze.

10. Silné řeči

Kdy: neděle 14. května, 19.00
Kde: Český Těšín

Skupina Silné řeči se svou stand – up comedy show opět rozesměje Český Těšín. Vystoupí: Jakub Zitron Ťapák, Milan Docent Sedlák, Michael Szatmáry a Jakub Gulík

(pe)

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA Walizki

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.