KARVINÁ-FRYŠTÁT / V pátek 31. března uspořádala Regionální knihovna Karviná v rámci projektu Noc s Andersenem akci pro děti. V oddělení polské literatury se uskutečnilo tradiční setkání „Večer s Andersenem“. Tématem akce byl „Zločin v knihovně“.

Akce začala v pátek odpoledne před knihovnou. Děti a knihovnice se vydaly na procházku směrem k parku, kde se nachází strom s názvem „Pohádkovník Andersenův“. V parku se konalo scénické čtení s názvem „O tom, jak horník Maślok obchodoval s pokladníkem“.

Ocenění pro vzorné čtenáře

„Večer s Andersenem“ neboli „Noc s Andersenem“ je akce, která probíhá po celé České republice. Každoročně ji pořádáme pro žáky 3. až 5. tříd základních škol. Letos jsme se rozhodli spojit síly s kolegy z české pobočky Regionální knihovny Karviná. Dnešní akce, která je jakousi odměnou pro naše vzorné čtenáře, se účastní třicet dětí,“ uvedla vedoucí pobočky polské literatury Marcela Wierzgoń.

Děti byly rozděleny do pěti skupin a vrátily se do knihovny, kde pro ně bylo připraveno šest stanovišť. Měly tak možnost prozkoumat celou knihovnu, od půdy až po sklep. Celá akce se nesla v inkluzivním duchu, neboť se na ní setkaly děti ze všech poboček karvinské knihovny. Děti plnily úkoly v českém i polském jazyce.

Knihovna není jen místo, kde se půjčují knihy

„Jde také o to ukázat, že knihovna není jen místem pro půjčování knih, ale také místem pro akce a setkávání. Pro děti jsou připraveny naučné hry, budou číst a řešit hádanky, protože letošní setkání je v detektivním duchu,“ vysvětlila Marcela Wierzgoń, vedoucí oddělení polské literatury.

„Pro děti máme připraveno i překvapení, a to setkání s paní Darinou Koniuchovou z Městské policie tady v Karviné. Bude s nimi mít dílny, v rámci kterých jim ukáže, že i když si myslí, že situaci zvládají, není to tak docela pravda. Paní Koniuchová vede takovéto hodiny i ve školách, takže o psychice těchto dětí něco ví, umí to a dělá tato setkání velmi pěkně,“ dodala knihovnice.

Děti hledaly poklad

Děti měly za úkol navštívit všechna stanoviště, kde dostaly indicie, které je měly dovést k pokladu. Účastníci si mohli například povídat o tom, kdo je to detektiv a jaké musí mít schopnosti. Také se naučily snímat otisky prstů a střílet z luku. Na jiném stanovišti děti vytvářely kohouta z papírových kelímků a na dalším stanovišti řešily hádanky a připravovaly jídlo.

Poslední nápovědu děti dostaly od paní policistky. Po sesbírání všech dílků hádanky jim byla ukázána fotografie zrekonstruovaného sklepa, kde byla ukryta truhla s pokladem, kterou hlídala loutka Pusteckého.

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.