MALÉ BESKYDY / Turisté z Polského turisticko-sportovního spolku „Beskid Śląski“ v RC se v březnu vydali na jarní výlet. Tentokrát navštívili Malé Beskydy.

„Jako každý rok jsme doufali ve výskyt malobeskydských krokusů. Žádné krokusy jsme však nenašli. Zato výhledy byly fantastické! Šlapali jsme po Malých Beskydech a celou dobu jsme mohli obdivovat části horského pásma Żywieckich a Slezských Beskyd. Od Babí hory, Pilska a Romanky až po Baraní horu a Skrzyczne,“ informuje Wanda Farnik.

Vedoucí zájezdu byla Jola Biernat. První den výletu, 18. března, beskydští turisté urazili 19,5 km po trase Mutne (Jeleśnia) – Janikowa Grapa – Gachowizna – Ślemień (hutní pec ze 17. století, Żywiecky etnografický skanzen) – Pod Dębami průsmyk – Gibasowe Siodło – Gibasówka u Stacha.

Výlety PTTS jsou zábavné, ale také naučné

„Cesta byla velmi rozmanitá, místy blátivá a s rozměklým sněhem. A v Gibasówce, ve staré chalupě, hostitel Stach zapálil pec a my jsme si uvařili polévku. Chutnala fantasticky!“ hlásí Farnik. Dodává, že na večer vedoucí zájezdu Jola připravila pro účastníky jazykovou poznávací hru. Samozřejmě nechyběl ani zpěv.

Noc strávili turisté PTTS ve staré horské chatě z počátku 20. století v turistických podmínkách, na matracích s vlastními spacáky.

Druhý den, 9. března, byla turistická trasa kratší, měřila jen 14,8 km. Turisté se vydali po trase Gibasówka – Leskowiec – Gancarz – Rzyki. Pak už je čekala cesta autobusem do Andrychowa a dále do Bielska a Cieszyna. „Den byl opět krásný a slunečný. Rozloučili jsme se s naším hostitelem Staszkem a vyrazili směr Leskowiec. Se smutkem jsme zjistili, že tam nebyly krokusy, ale davy turistů. Podobně přeplněná byla i horská chata PTTK nedaleko Leskovce. Poslední částí nedělní túry byl sestup do Rzyků,“ uvádí Farnik.

(indi)

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.