BIAŁYSTOK / Ve dnech 5.-10. prosince se konalo finále recitační soutěže „Kresy“ 2022. Do Białystoku přijelo dvacet recitátorů z devíti zemí. Jak jsme již psali, Českou republiku reprezentovaly studentky Polského gymnázia Juliusze Słowackého v Českém Těšíně Ester Pyszko a Karolina Filipczyk.

Letos se konal již 31. ročník soutěže „Kresy“. Jedná se o recitační soutěž pro Poláky ze zahraničí, která již mnoho let slouží k propagaci polského jazyka, polské literatury a polské identity.

Předkola soutěží v jedenácti zemích

Finálovému klání předcházely předkola soutěže, která se konala v jedenácti zemích. Do finále přijeli zástupci devíti zemí – Běloruska, České republiky, Litvy, Lotyšska, Kazachstánu, Gruzie, Rumunska, Ukrajiny a Moldavska.

V jednotlivých zemích se soutěžilo v těchto kategoriích: do 7 let, 7-12 let, 13-15 let a nad 16 let. Celkem se předkol zúčastnilo asi 1,6 tisíce recitátorů. Největší počet, více než 800, se zúčastnil soutěže v Litvě. V nejmladších věkových kategoriích vystupovali ve velkém počtu Poláci žijící v Estonsku a Bulharsku.

Soutěž se konala také na Ukrajině v online formátu. Recitátoři předložili amatérské nahrávky svých recitací. Nahrávky hodnotila porota v Polsku. Zúčastnilo se jí přibližně 360 účastníků.

Finále soutěže

Finálové setkání bylo určeno vítězům zahraničních předkol v kategorii nad 16 let. V Bialystoku strávili se svými učiteli celý týden. Byly pro ně připraveny workshopy, doprovodné akce, soutěž a galakoncert.

Finále soutěže se konalo ve středu 7. prosince 2022 v divadle Wierszalin v Supraśli. Finalisté soutěžili o hlavní cenu, cenu publika a zvláštní cenu za přednes díla Adama Mickiewicze. Adam Mickiewicz je patronem soutěže „Kresy“ od jejího vzniku, ale to neznamená, že se soutěž omezuje pouze na jeho díla. Repertoár účinkujících zahrnuje celou řadu polských básníků a spisovatelů.

Druhé místo pro Ester Pyszko

Jejich výkony hodnotila porota, ale verdikt byl vyhlášen až na galakoncertu. Tento se konal v sobotu 10. prosince 2022 v Bialystockém loutkovém divadle. Výsledky byly vyhlášeny po skončení přehlídky.

Mezi oceněnými byla také Ester Pyszko z Polského gymnázia Juliusze Słowackého v Českém Těšíně. V soutěži obsadila druhé místo.

(MW, PAI)

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.