1. Jarmark sv. Mikuláše

Kdy: od soboty 3. prosince do pátku 23. prosince
Kde: Cieszyn

V rámci vánočního jarmarku, který probíhá na v Cieszyně do 23 prosince, je možné koupit rukodělné práce, vánoční dekorace, přání a další. O víkendech je navíc připraven hudební program. Tuto sobotu v 15 hodin ze Zámeckého vrchu na Stary Targ vyrazí průvod sv. Mikuláše. Následně proběhne otevření jarmarku a kulturní program: vystoupí např. Hania Stoszek, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej a mažorety Cieszyńskie Gwiazdeczki. W nedělní odpoledne vystoupí mj pěvecký sbor Lutnia a proběhne vánoční kulinářský workshop.

2. Oslavy svátku sv. Barbory

Kdy: sobota 3. prosince, 16.00
Kde: Český Těšín

V Polském domě PZKO ve Svibici proběhne tradiční „Barbórka”. Hornické tance předvede Zespół Regionalny Suszanie. Kameralny Zespół Śpiewaczy TA GRUPA zazpíva slezské a hornické písně a podíváme se i na tradiční skok přes kůži. Hudba, bar a bufet budou zajištěny.

3. Mostořská zabijačka

Kdy: sobota 3. prosince, 13.00
Kde: Mosty u Jablunkova

Před Dřevěnkou na Fojtství a v domě PZKO bude probíhat bohatý program přibližující tradici zabijaček. Těšit se můžete např. na ukázku zpracování pašíka a výrobu zabijačkových specialit, prodej zabijačkovych produktů, soutěž v pojídání jelit a jitrnic, hudební vystoupení, rozsvícení vánočního stromu, ohňovou show a mnoho dalších. Pro děti bude připraven pestrý program na celé odpoledne.

4. Předvánoční setkání s kapelou Glayzy

Kdy: neděle 4. prosince
Kde: Petrovice

Místní skupina PZKO zve na předvánoční setkání do Kulturního centra v Petrovicích. Vystoupí kapela Glayzy, účastnici si taky společné zazpívají koledy a děti budou zdobit perníky.

5. Adventní koncert

Kdy: neděle 4. prosince, 15.00
Kde: Orlová

Na koncert v kostele Narození Panny Marie zve Místní skupina PZKO z Orlové-Lutyni. Vystoupí: pěvecký sbor Zaolzie z Orlové-Lutyni a Zespół Pieśni i Ruchu Nieskoordynowanego Niezapominajki z Havířova-Suché.

6. Procházka Cieszyńskie historie świątecznego czasu

Kdy: sobota 3. prosince, 10.00
Kde: Cieszyn

V rámci cyklu komentovaných procházek Był sobie Cieszyn tentokrát nasajeme vánoční atmosféru. Průvodce nás povede městem a povypráví o svátcích v dávném Cieszyně.

7. Dělení oplatky v Polském domě

Kdy: neděle 4. prosince, 16.00
Kde: Bystřice

Společné setkání a dělení oplatky chystají členové Místní skupiny PZKO v Bystřici. V Polském domě vystoupí hudební duo E&K“ (Estera Witoszek – zpěv, Jakub Barański – piano) a tenor Władysław Czepiec.

8. Mikulášský přespolní běh

Kdy: sobota 3. prosince, 12.00
Kde: Istebna

Obec Istebna zve na netradiční oslavy dne sv. Mikuláše. V areálu pod skokanským můstkem proběhne Mikulášský přespolní běh. Děti budou soupeřit v běhu na 300 až 1000 m, dle věkové kategorie. Přihlášky: +48 33 855 62 08.

9. Večer koled

Kdy: neděle 4. prosince, 16.00
Kde: Bystřice evangelický kostel

Koledy a vánoční písně rození v neděli evengelický kostel v Bystřici. Luterská evangelická církev a.v. zve na tradiční Večer koled. Účinkují: školní pěvecké sbory Wiolinki a Crescendo, pěvecký sbor LECAV, polský evangelický sbor LKEAW.

10. Mikuláš na ledě

Kdy: neděle, 4. prosince, 14.00-15.30
Kde: Český Těšín, zimní stadion

Na programu mikulášské akce pro děti budou: soutěže s hokejisty HC Vlci Český Těšín, vystoupení krasobruslařů TJ Slavoj Český Těšín, mikulášská nadílka.

(pe)

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.