E-mail: halina.szczotka@zwrot.cz

VENDRYNĚ / V neděli 13. listopadu se v Czytelni ve Vendryni konalo velké finále turistické hry „Przez kopce“. Společně ji pořádali turisté z Polského turisticko-sportovního sdružení „Beskid ´Śląski“ a harceře z oddílu „Czarne Pantery“.

Cílem projektu bylo povzbudit děti a mládež k pěší turistice, k aktivnímu trávení času s celou rodinou a k mezigeneračnímu sdílení turistických zážitků. Všechny tyto cíle byly splněny na dvě stě procent!

Na akcis e přihlásilo 150 účastníků. Z nich 53 dosáhlo všech 10 určených horských vrcholů. „Bylo pro nás velkým potěšením, když jsme na konci hry prošli všechny vrcholy a viděli, že jsou vyšlapané cestičky k tabulkám, u kterých se měli účastníci vyfotit,“ řekl naší redakci Dawid Szkandera, jeden z organizátorů akce.

Mezigenerační spolupráce

Szkandera vysvětlil, že spolupráce mezi skauty a turisty ze sdružení „Beskid Śląski“ nesloužila pouze ke snazší organizaci celé akce, ale především k výměně zkušeností.

„Vychováváme novou generaci, která bude vědět, jak připravovat akce. Bylo by také skvělé, kdyby to povzbudilo mladé rodiny, aby se přidaly do řad organizace „Beskid Śląski“. Protože je tam nedostatek mladých lidí. Nabízejí skvělé výlety do hor. Jak do našich, nejbližších, tak do Polska. V jejich řadách však chybí mladí lidé. Někdy jezdím s dětmi na tyto výlety a někdy jsem ze střední generace sám,“ poznamenává Szkandera.

Dodává, že je velká škoda, že se do organizace nehlásí mladí lidé: „Když jedete s nimi, poznáte hory mnohem víc, než když jedete sami. Navíc, když jdete na výlet a přespávate v horské chatě, zpíváte večer písničky, je to zábava a děti to baví,“ říká Szkandera a vychvaluje výhody organizované turistiky.

Celosezónní akci, která trvala od jara do podzimu, připravili harceře z oddílu „Czarne pantery“ pod vedením Andrey Szymeczek spolu s turisty z Polského turisticko-sportovního sdružení „Beskid Śląski“. Za turisty byli hlavními „tahouny“ organizace celé akce Wanda Farnik a Dawid Szkandera. A samotné závěrečné setkání vedl Dominik Poloczek ze harcerského vodního oddílu Opty.

Díky akci celé rodiny lépe poznaly okolní vrcholy

Díky akci se mnoho účastníků zábavy ocitlo na některých méně známých horských vrcholech poprvé. Prašivá byla pro účastníky nejproblematičtější. Někteří hledali soutěžní tabulku na jiné hoře stejného jména. Přitom organizátoři hry záměrně zařadili na seznam nikoliv známou Prašivou u Komorní Lhotky, ale tu nad Nýdkem a Bystřicí.

Mezi účastníky byli také milovníci extrémních zážitků

Tři účastníci zdolali všech 10 vrcholů ze seznamu během jedné 94kilometrové túry. Jak je napadlo podniknout tak extrémní a náročnou výpravu? „Nejdřív ten nápad z legrace předhodil kamarád,“ přiznal upřímně v rozhovoru s naší redakcí Dawid Drozda, jeden ze tří odvážlivců.

Všichni tři, tedy iniciátor Bořek Pniok, Dawid Drozda a Filip Böhm, jsou žáky Gymnázia Juliusze Słowackého v Českém Těšíně. Rádi chodí po horách a jezdí na výlety se skupinou přátel.

Na první pokus se nám to nepovedlo. Tak jsme to zkusili znovu, z druhé strany,“ dodává Filip Beem.

O hudební kulisu finále se postarali harceře

O hudební doprovod finále se postarala kapela z harcerského oddílu Czarne Pantery. Za doprovodu tří kytar zazpívali několik oblíbených skautských písní. Opravdovým hitem byly dvě sloky na melodii „Krajky“ napsané speciálně pro tuto turistickou akci.

Zajímavé workshopy

Závěr akce „Przez kopce“ nebyl jen o samotném setkání, zpěvu a předávání cen. Než se tak stalo, měly děti možnost zúčastnit se zajímavých workshopů.

Účastníci tak z letošního ročníku odjížděli nejen s certifikáty, pamětními medailemi a někteří i s věcnými cenami. Všichni si pod paží nesli vlastnoručně sestavenou ptačí budku, dřevěný domeček nebo vánoční přání.

Nechyběly ani stánky, kde se malovaly “ putovní kamínky“, zdobily perníčky, razily butony a dokonce se tisklo na 3D tiskárně. Byl zde také stánek se sladkostmi, kde jste si mohli vyrobit vlastní cukrovou vatu.

Naší myšlenkou bylo, aby děti nestály staticky v sále a čekaly na odměny. V jednotlivých stáncích vytvářejí různé předměty. Svůj čas budou trávit zajímavým a kreativním způsobem. A co si vyrobí, to si odnesou domů. Myslím, že si díky tomu budou celou akci lépe pamatovat,“ vysvětlil Dawid Szkandera.

Sladkosti v bufetu MS PZKO Vendryně

V bufetu, který zajistila MS PZKO Vendryně, nechyběly sladkosti. Členové PZKO ve Vendryni upekli několik druhů koláčů. Návštěvníci si mohli pochutnat také na výborném guláši. Nezapomnělo se ani na vegetariány. Byly pro ně připraveny chlebíčky bez masa.

Pořadatelé oznamují další ročník

Protože se akce ukázala jako mimořádně úspěšná, organizátoři již oznámili, že bude další ročník. Zahájení by mělo být 7. května na Javorovém.

(indi)

Komentáře


Čtěte také


10 tipů na víkend
Prosinec012022

10 tipů na víkend

Skvělá párty. Tři koncerty během jednoho večera. Taková byla „Střelniční ve zvucích“
Listopad302022

Skvělá párty. Tři koncerty během jednoho večera. Taková byla „Střelniční ve zvucích“

Škola v  Dolní  Lomné připravila adventní jarmark. Spojila tři generace
Listopad292022

Škola v Dolní Lomné připravila adventní jarmark. Spojila tři generace

Hledání předků z Ostravy. Možná nám můžete pomoci?
Listopad292022

Hledání předků z Ostravy. Možná nám můžete pomoci?

Mateřská škola v Oldřichovicích funguje již 95 let. Učitelky a děti připravily kouzelný večer
Listopad282022

Mateřská škola v Oldřichovicích funguje již 95 let. Učitelky a děti připravily kouzelný večer

Virtuální bitva o Zaolší. Mladí lidé změří své síly v e-sportovním turnaji
Listopad282022

Virtuální bitva o Zaolší. Mladí lidé změří své síly v e-sportovním turnaji

10 tipů na víkend
Listopad242022

10 tipů na víkend

Vánoční trhy v Polsku. Kam můžete vyrazit?
Listopad222022

Vánoční trhy v Polsku. Kam můžete vyrazit?

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.