Oldřichovice / Děti z mateřské školy a školy s polským jazykem vyučovacím v Oldřichovicích připravily pro své rodiče, příbuzné a známé vánoční hru a představení „Malenko, zachraň Zemi“. Minulý pátek 25. listopadu oslavila mateřská škola 95 let své existence. Sál budovy vedle fotbalového hřiště v Oldřichovicích praskal ve švech.

Historii polské mateřské školy v Oldřichovicích, která byla založena v roce 1927, představila Anna Jež, ředitelka Polské základní školy v Třinci. Poté děti z mateřské školy předvedly vánoční hru. Na jevišti se objevila Marie, Josef, Ježíšek, pastýři, ovečky a andělé. Okouzlující herecké výkony malých herců a scénář se zábavnými dialogy vyvolaly v publiku salvy smíchu.

„Živý betlém jsme připravili na základě inspirace z internetu. Chtěli jsme, aby to nebyl tradiční betlém, ale vánoční hra zábavnou formou. Děti studovaly role asi tři týdny. Dnes dopoledne jsme měli generální zkoušku před školáky a učitelkami ze spřátelené české mateřské školy,“ řekla Olga Bocek, ředitelka polské mateřské školy v Oldřichovicích. Na přípravě představení se podílela také učitelka Barbara Sobek.

Malénka zachraňuje Zemi

Žáci polské školy v Oldřichovicích připravili jako dárek pro své mladší kolegy představení s názvem „Malenko, zachraň Zemi“. Jednalo se o adaptaci známé pohádky Hanse Christiana Andersena, která se v této verzi dotýká aktuálních ekologických témat. V představení v režii paní učitelky Aliny Rucké se zpívalo, tančilo a radovalo.

Na závěr vystoupily absolventky školky a školy v Oldřichovicích Anna Böhm a Noemi Macura. Zpěváci zazpívali koledy za doprovodu Filipa Macury.

Všechny děti byly obdarovány drobnými dárky. Kromě toho děti dostaly dárky do školy a školky. Předškoláci zase dostali pamětní medvídky a hrníčky s logem školky.

Plný sál hostů

Hala nově zrekonstruované budovy vedle fotbalového hřiště v Oldřichovicích praskala ve švech. Slavnosti se zúčastnili náměstek primátorky města Třince Ivo Kantor, výrobní ředitel Třineckých železáren Czesław Marek, ředitelka Polské základní školy v Třinci Anna Jež, zástupkyně ředitele téže školy Agnieszka Kulig, předsedkyně místní skupiny Matice školské Alicja Böhm, předseda místní skupiny Polského kulturně-osvětového svazu Henryk Szlaur a pastor Jiří Chodura.

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.