E-mail: halina.szczotka@zwrot.cz

Oldřichovice / Děti z mateřské školy a školy s polským jazykem vyučovacím v Oldřichovicích připravily pro své rodiče, příbuzné a známé vánoční hru a představení „Malenko, zachraň Zemi“. Minulý pátek 25. listopadu oslavila mateřská škola 95 let své existence. Sál budovy vedle fotbalového hřiště v Oldřichovicích praskal ve švech.

Historii polské mateřské školy v Oldřichovicích, která byla založena v roce 1927, představila Anna Jež, ředitelka Polské základní školy v Třinci. Poté děti z mateřské školy předvedly vánoční hru. Na jevišti se objevila Marie, Josef, Ježíšek, pastýři, ovečky a andělé. Okouzlující herecké výkony malých herců a scénář se zábavnými dialogy vyvolaly v publiku salvy smíchu.

„Živý betlém jsme připravili na základě inspirace z internetu. Chtěli jsme, aby to nebyl tradiční betlém, ale vánoční hra zábavnou formou. Děti studovaly role asi tři týdny. Dnes dopoledne jsme měli generální zkoušku před školáky a učitelkami ze spřátelené české mateřské školy,“ řekla Olga Bocek, ředitelka polské mateřské školy v Oldřichovicích. Na přípravě představení se podílela také učitelka Barbara Sobek.

Malénka zachraňuje Zemi

Žáci polské školy v Oldřichovicích připravili jako dárek pro své mladší kolegy představení s názvem „Malenko, zachraň Zemi“. Jednalo se o adaptaci známé pohádky Hanse Christiana Andersena, která se v této verzi dotýká aktuálních ekologických témat. V představení v režii paní učitelky Aliny Rucké se zpívalo, tančilo a radovalo.

Na závěr vystoupily absolventky školky a školy v Oldřichovicích Anna Böhm a Noemi Macura. Zpěváci zazpívali koledy za doprovodu Filipa Macury.

Všechny děti byly obdarovány drobnými dárky. Kromě toho děti dostaly dárky do školy a školky. Předškoláci zase dostali pamětní medvídky a hrníčky s logem školky.

Plný sál hostů

Hala nově zrekonstruované budovy vedle fotbalového hřiště v Oldřichovicích praskala ve švech. Slavnosti se zúčastnili náměstek primátorky města Třince Ivo Kantor, výrobní ředitel Třineckých železáren Czesław Marek, ředitelka Polské základní školy v Třinci Anna Jež, zástupkyně ředitele téže školy Agnieszka Kulig, předsedkyně místní skupiny Matice školské Alicja Böhm, předseda místní skupiny Polského kulturně-osvětového svazu Henryk Szlaur a pastor Jiří Chodura.

Komentáře


Čtěte také


Naplánujte si s námi víkend. Nejzajímavější události na Těšínském Slezsku
Leden262023

Naplánujte si s námi víkend. Nejzajímavější události na Těšínském Slezsku

Beskid Śląski shrnul uplynulý rok. Podívejte se, co plánuje letos!
Leden252023

Beskid Śląski shrnul uplynulý rok. Podívejte se, co plánuje letos!

Clanek
Leden222023

František Kowolowski vystavuje v Trisii

10 tipů na víkend
Leden192023

10 tipů na víkend

Začal soudní proces s Andrzejem Poczobutem. Společné prohlášení předsedů výborů Sejmu a Senátu
Leden162023

Začal soudní proces s Andrzejem Poczobutem. Společné prohlášení předsedů výborů Sejmu a Senátu

Leden122023

Blíží se 56. ročník Slezského plesu. Co připravili organizátoři?
Leden112023

Blíží se 56. ročník Slezského plesu. Co připravili organizátoři?

Tipy na víkend
Leden052023

Tipy na víkend

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.