Redakcja
E-mail: redaktor@zwrot.cz
REGION / Vážení čtenáři, jste z Ostravy, pracovali jste nebo někdo z vašich příbuzných pracoval na dole Michal v Ostravě? Na naši redakci se obrátil pan Mieczysław Mazur s prosbou o pomoc při hledání informací o svých předcích. Možná jste to vy, kdo nám může pomoci?
Mieczysław Mazur hledá jakékoli informace, včetně dokumentů a fotografií, týkající se práce Franciszka Mazura a Jana Nosala na dole Michał a jejich odborové činnosti. Náš čtenář hledá kromě příbuzných Gabriely Nosalové také příbuzné ze strany dědečka Franciszka Mazura.
Níže zveřejňujeme text pana Mieczysława Mazura. Pokud máte informace o příbuzných pana Mazura, kontaktujte prosím naši redakci. Informace můžete zasílat na adresu info@zwrot.cz nebo magda@zwrot.cz.
Franciszek Mazur, syn Kazimierze a Anny, se narodil 29. ledna 1897 ve Wole Batorské. V roce 1907 odešel jeho otec pracovat do dolu „Michal“ v Ostavě-Michálkovicích.
V roce 1910 ho otec vzal do Ostravy, kde také začal pracovat na dole Michal jako pomocný horník v podzemí. V letech 1912-1914 byl členem dělnického mládežnického spolku „Sita“ v Michálkovicích a hornického odborového svazu. Až do vypuknutí první světové války pracoval v uhelném průmyslu.
V letech 1914-1918, po rozpuštění mládežnického spolku „Sita“, byl členem hornického odborového svazu, v němž působil jako tajná spojka mezi stávkujícími dělníky, kteří požadovali zlepšení svého údělu. Za tuto činnost byl zatčen.
V letech 1915 až 1917 sloužil jako branec v rakousko-uherském pluku Ulanen (německy Landwehr Ulanen Regiment). V dole pracoval až do roku 1919.
Stanisława Mazur, dcera Stanisława a Marcjanny, se narodila 1. ledna 1908 v Tenczynku. Žila v Jaworznu. Byla vězněna v Osvětimi. Dne 13. srpna 1943 byla v táborové evidenci zapsána jako vězeňkyně č. 54723. Zemřela 5. prosince 1943.
Jan Nosal, syn Wojciecha a Marianny, se narodil 10. února 1883 ve Wole Batorské. Po ukončení lidové školy absolvoval vojenskou službu ve Wadowicích. Po návratu z armády pracoval jako horník na dole František v Přivoze u Ostravy. Byl členem hornických odborů.
Gabriela Nosalová rozená Šustková, dcera Josefa a Janiny. Narodila se 18. března 1887 v Bašce. Žila na Ostravsku a v roce 1920 se přestěhovala do Brzeszcze.
Zatčení a deportace do koncentračního tábora Osvětim
Během okupace, kdy Němci zřídili v Osvětimi vyhlazovací tábor – koncentrační tábor Osvětim, se Franciszek Mazur, jeho žena Stanisława Mazur, Jan Nosal a jeho žena Gabriela Nosalová jako aktivisté hnutí odporu Polské socialistické strany – Svoboda, rovnost, nezávislost (PPS-WRN) zapojili do pomoci vězňům. Konkrétně se jednalo o dodávky potravin a léků do tábora, zprostředkování nelegální korespondence mezi vězni a jejich rodinami a jejich převádění přes „zelenou hranici“.
Za tuto činnost byl Jan Nosal spolu se svou ženou a Stanislawou Mazur v noci z 9. na 10. srpna 1943 zatčen gestapem v Nosalově domě a poté převezen do věznice gestapa v Bielsku. Po třech měsících a ukončení vyšetřování byl Jan Nosál převezen do Osvětimi. Dne 5. listopadu 1943 byl v táborové dokumentaci zapsán jako vězeň č. 161832. Zemřel 13. ledna 1944.
Gabriela Nosal byla převezena z věznice gestapa v Bielsku do vyšetřovací věznice v Mysłowicích. Po vyšetřování byla převezena do koncentračního tábora Osvětim. Dne 13. srpna 1943 byla v táborové evidenci zapsána jako vězeňkyně č. 54728. Zemřela 22. prosince 1943.
(MW, MM)
Komentáře