MOSTY U ČESKÉHO TĚŠÍNA / Skončil třetí a poslední běh „Prázdnin na Zaolší“, který se konal v Mostech u Českého Těšína. Mladí lidé z Klubu mládeže MS PZKO Český Těšín Mosty se podíleli na vedení tří týdnů aktivit pro děti v Domě PZKO Český Těšín Mosty.

Zajímavý program, celý v polštině

Jak vysvětluje Magdalena Górniak, jedna z mladých členek MS PZKO Český Těšín Mosty, bylo málo dětí, které by se účastnily několika turnusů. Přesto se organizátoři snažili, aby aktivity, hry a výlety byly co nejpestřejší.

„Během tohoto turnusu jsme byli v muzeu, u hasičů. Zde, v Domě PZKO a na přilehlém pozemku, pořádáme různé hry a aktivity. Snažíme se dětem nabídnout pestrý program,“ vysvětluje Górniak.

Hry a aktivity, které dětem navrhli, mají kreativně vyplnit jejich prázdninový čas. Jsou také vzdělávací. Například když jsme navštívili příměstský tábor, jedna skupina právě absolvovala kurz první pomoci. Všechny aktivity probíhají v polštině. Jedná se totiž o prázdninový program v polštině pro děti z polských škol v Zaolší.

Prázdniny na Zaolší

Prázdniny na Zaolší je projekt realizovaný Kongresem Poláků v ČR ve spolupráci se Sdružením polské mládeže v ČR. Sdružení SMP ho realizuje od roku 2018. „Na tento účel získáváme granty z různých zdrojů: Rozvojový fond Zaolzia, Ministerstvo školství RC, Moravskoslezský kraj, Polský konzulát v Ostravě a Kancelář předsedy vlády Polské republiky. Z těchto prostředků platíme a školíme lidi, kteří s dětmi vedou kurzy,“ vysvětluje Michał Przywara z SMP.

„Co se týče lektorů, jsou to obvykle lidé, kteří již mají nějaké zkušenosti s prací s dětmi: skauti, instruktoři ze souborů, studenti. Devadesát procent tvoří lidé, kteří s námi spolupracují už nějaký ten rok, deset procent jsou nováčci,“ dodává Przywara.

Akce probíhá formou příměstských táborů v několika obcích v Zaolší. Posledního turnusu tábora „Prázdniny na Zaolší“ v Mostech u Cieszyna se zúčastnilo 22 dětí. V předchozích termínech bylo 20 a 21 účastníků. Mladým lidem, kteří tyto aktivity vedli, pomáhali jejich rodiče, například, jak vysvětluje Górniak, zajišťovali drobné občerstvení. Byli to však právě mladí lidé, kteří trávili čas s účastníky tábora a přímo se podíleli na vedení aktivit.

(indi)

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.