BYSTŘICE / Školní rok skončil také pro žáky a učitele Základní školy Stanisława Hadyny s polským vyučovacím jazykem v Bystřici. Slavnostní ukončení školního roku se konalo v tělocvičně české školy. Původně se měla slavnost konat v kině MUZIC, ale kvůli výpadku proudu se všichni sešli v tělocvičně.

„Srdečně všechny vítám! Tento školní rok lze považovat za návrat k normálu. Když to srovnám s předchozím rokem, kdy jsme ve škole strávili jen necelou polovinu času, který je určen na výuku, letos se učilo na dálku jen pět dní, z čehož máme velkou radost! Proběhly již předmětové olympiády s velkým úspěchem našich žáků, maškarní ples, ples žáků druhého stupně, úspěšný lyžařský kurz, zimní hry, mistrovství polských škol v plavání, májový koncert, atletické hry, radovánky a také školní a poznávací výlety. To je nesmírně důležité pro váš sociální a duševní rozvoj,“ přivítal všechny Bogdan Sikora, ředitel školy.

Do základní školy v Bystřici je zapsáno 179 žáků. Až 79 z nich mělo na vysvědčení samé jedničky. 151 žáků obdrželo vysvědčení s vyznamenáním. Pochvalu si vysloužili Tamara Wójcik a Daniel Walek, kteří jako jediní žáci z celé školy nevynechali ani jednu vyučovací hodinu.

Ocenění nejlepších žáků

Starosta obce Roman Wróbel a místostarosta Marcel Čmiel předali ceny nejlepším žákům. Titul „Žák s třídou“ získali Adam Kulig, Jadwiga Heczko, Magdalena Szewczyk, Ema Novotná, Marta Walach, Agnieszka Konderla, Franciszek Bublik, Dawid Cieślar, Klaudia Kantor, Anita Bielan, Nina Natálie Veselá a Tiffany Sajdok.

Nejlepším sportovcem se stala Nina Vodák – cenu pro ni sponzorovala místní skupina PZKO Bystřice.

Titul „Nejlepší žák školního roku 2021/2022“ získala Dorota Kaleta.

Během slavnostního ceremoniálu blahopřání přijal starosta obce Roman Wróbel, který v letošním roce slaví životní jubileum. Žáci mu zpívali 100 let.

Se školou se rozloučili žáci devátých tříd. Prvňáčci si pro ně připravili krátký program. Deváťáci obdrželi z rukou Grażyny Roszky průkazy PZKO.

Děkujeme za vřelé přijetí žáků z Ukrajiny

„Milí deváťáci, loď, na které se plavíte a která se jmenuje Základní škola Stanisława Hadyny, se pomalu blíží ke svému cíli. Byla to dlouhá cesta! Trvala devět let. Během této doby vás učitelé učili číst, psát a počítat. Byli vašimi průvodci v oceánu mnoha informací. Pomohli vám poznat celý svět,“ řekl ředitel školy.

„Zažili jste mnoho krásných a zajímavých zážitků, které vám navždy zůstanou v srdci. Doufám, že se každý z vás dokáže vyrovnat s novým prostředím, které vás čeká. Doufám, že škola, kterou právě opouštíte, bude hrdá na absolventy, jako jste vy,“ uzavřel Bogdan Sikora.

Ředitel školy připomněl i ty, kteří museli v důsledku války na Ukrajině opustit své domovy, školy a kolegy a přišli do jiného prostředí. „Děkuji žákům, že je mezi sebe tak srdečně přijali,“ dodal Bogdan Sikora. Na bystřické škole se učili čtyři žáci z Ukrajiny.

Pak přišel dlouho očekávaný okamžik – tradičně si všichni společně zazpívali píseň Haliny Kunické „Lato, lato, lato czeka“, a tím začaly letní prázdniny.

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.