E-mail: halina.szczotka@zwrot.cz

ČESKÝ TĚŠÍN / V rámci programu Erasmus+ přijeli na Polské gymnázium Juliusze Słowackého v Českém Těšíně studenti z partnerské školy v Turecku. Předtím byli studenti polského gymnázia v Turecku, kde se zúčastnili debaty o udržitelných potravinách a životním stylu.

Březnové cesty do partnerské školy v Turecku se zúčastnilo třináct studentů z Polského gymnázia Juliusze Słowackého v Českém Těšíně. Letos v září tam žáci pojedou znovu. Návštěvy tureckých žáků jsou plánovány na červen a prosinec.

Příjezd žáků z Turecka

Tento týden přichází čas na další návštěvu, během níž se žáci gymnázia podělí se svými tureckými kolegy o své zkušenosti s pořádáním charitativních akcí.

V pondělí 6. června přijelo do Českého Těšína dvanáct studentů a tři učitelé z Turecka. Zůstanou zde do pátku 10. června. Během svého pobytu se turečtí žáci zblízka seznámí s organizací módní přehlídky „Morušový květ“, jejíž výtěžek bude věnován na charitativní účely. V prosinci se turečtí studenti přijedou podílet na organizaci vánočního koncertu.

Aktivní čas

„Zvládli jsme to! Naše partnerská škola z programu Erasmus+ „Help unites“ je již s námi! Po dlouhé a vyčerpávající cestě jsme na naší škole přivítali studenty a učitele z Manavgatského gymnázia,“ napsalo na svém FB profilu Polské gymnázium Juliusze Slowackého v Českém Těšíně.

Studenti z Turecka se po příjezdu setkali na radnici s Vítem Slováčkem, místostarostou Českého Těšína, který vyprávěl o spolupráci s Cieszynem.

Po společném obědě ve školní jídelně hosty z Turecka oficiálně přivítala ředitelka školy Maria Jarnot. Zahrála a zazpívala jim školní kapela Zorómbek. Posledním bodem programu prvního dne návštěvy byla prohlídka obou Cieszynů pod vedením učitele dějepisu Michała Szczotky.

Druhý den návštěvy

Přestože návštěva studentů z Turecka není dlouhá, tráví svůj čas velmi aktivně. Včera se vydali do Karviné, kde navštívili mimo jiné kostel sv. Petra z Alkantary a čističku odpadních vod.

„Zrovna včera byly čtyři školačky v centru Lydie pro děti s postižením v Českém Těšíně, kde dětem zajišťovaly odpolední aktivity. V centru Lydie jsou mimo jiné děti s autismem, takže tam mohlo přijít jen pár lidí. Právě toto středisko bylo letos vybráno jako beneficient “ Morušového květu“,“ řekla koordinátorka programu Erasmus+, učitelka gymnázia Barbara Pieczka.

Turečtí studenti si také připravili módní návrhy

„Dnes studenti navštíví naši školu a odpoledne je naši studenti někam odvezou. I když počasí není dobré, určitě přijdou s něčím zajímavým. Zítra dopoledne budou studenti připravovat Morušový květ. Turečtí studenti se na něm aktivně podílejí – mají vlastní módní návrhy. Zatím nevíme, jaké. Je to překvapení,“ dodala Barbara Pieczka.

Dále koordinátorka programu dodala, že turečtí studenti mají ze svého pobytu pozitivní dojmy: „Líbí se jim, že jsou na hranici, žijí v polském Cieszyně, a aby se k nám dostali, musí překročit hranice.“

Komentáře


Čtěte také


10 tipů na víkend
Červen302022

10 tipů na víkend

Zemřela Gabriela Pazdera. Moderovala Gorolski Święto, byla učitelkou, milovala folklór
Červen302022

Zemřela Gabriela Pazdera. Moderovala Gorolski Święto, byla učitelkou, milovala folklór

Pohádkové radovánky v Návsí. Rodiče a prarodiče byli nadšeni [foto, video]
Červen292022

Pohádkové radovánky v Návsí. Rodiče a prarodiče byli nadšeni [foto, video]

Polská škola v Těrlicku pořádala Turnaj o letní pohár ve vybíjené. Zúčastnily se sousední školy
Červen292022

Polská škola v Těrlicku pořádala Turnaj o letní pohár ve vybíjené. Zúčastnily se sousední školy

Do Raciborze podél meandrů Odry. Navzdory horku cyklisté ocenili půvab trasy
Červen292022

Do Raciborze podél meandrů Odry. Navzdory horku cyklisté ocenili půvab trasy

Zajímavý zážitek pro děti z mateřské školy v Neborech. Krmily africké šneky a mohly se dotknout užovky červené
Červen292022

Zajímavý zážitek pro děti z mateřské školy v Neborech. Krmily africké šneky a mohly se dotknout užovky červené

Kongres Poláků chce podpořit rodiny s více dětmi. Usnesení bylo přijato minulý týden
Červen282022

Kongres Poláků chce podpořit rodiny s více dětmi. Usnesení bylo přijato minulý týden

Výstava v Domě PZKO v Albrechticích. Návštěvníci obdivovali památky a ruční práce členek z Klubu žen [fotografie]
Červen272022

Výstava v Domě PZKO v Albrechticích. Návštěvníci obdivovali památky a ruční práce členek z Klubu žen [fotografie]

REKLAMA
REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.