REGION / Blíží se svatojánská noc, v lidové tradici spojená mimo jiné se sběrem bylin. Jan Michalik z Písku – absolvent lesnictví v Hranicích na Moravě a ekologie a ochrany životního prostředí v Olomouci – vysvětluje, proč naši předkové sbírali byliny právě v tomto období.

Proč naši předkové sbírali byliny právě v tomto období? Má to nějaké opodstatnění z hlediska botaniky?

Ano. Právě teď je nejlepší doba pro sběr divokých bylin, protože jejich životní síly jsou nejsilnější právě v době letního slunovratu.

Naši předkové tedy přesně věděli, co dělají, i když to bylo obestřeno legendami a pověrami, které byly později považovány za báchorky…

Samozřejmě. Každopádně nejlepším důkazem je, že tyto svátky nejsou jen naše, horalské nebo dokonce jen slovanské. Podobné svátky se konají po celé Evropě. V různých zemích, regionech se různé staré zvyky zachovaly a jiné zanikly, tradice se nějak proměnily. Ale všude, bez ohledu na název, byly zvyky a rituály úzce spjaty s tím, co příroda v dané době nabízela. K těmto poznatkům je vhodné se nyní vrátit. Něco si prostudovat. Existuje spousta zdrojů, dokonce i na internetu. Má smysl hledat sílu v přírodě. Žijeme na krásné zemi a stojí za to využívat všech darů, které nám nabízí.

Co se tedy vyplatí sklízet nyní?

Všechny divoké byliny. A například listí břízy.

Co je možné vyrobit z březového listí?

Čaj. Suší se březové listí, lískové listí, hlohové listí.

Říkáte, že nyní je nejlepší čas na jejich sběr. A do kdy je lze sbírat?

Sbírat můžete stále. Jenže nyní mají prostě ty nejlepší vlastnosti. V létě se vyplatí sbírat semena a stonky a na podzim naopak kořeny, protože tehdy budou nejhodnotnější.

(indi)

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.