KARVINÁ – FRYŠTÁT / V neděli 22. května se v Polském domě v Karviné-Fryštátě konal po dvouleté přestávce jubilejní 25. ročník Máje nad Olzou. Kromě pořadatele, tedy smíšeného pěveckého sboru Lira, vystoupily děti z polské mateřské školy Bajlandia v Karviné a nová vokální skupina Dobry Wieczór.

„Máj nad Olzou vymyslel známý darkovský aktivista Józef Chmiel. Chtěl, aby dolní část Zaolší měla vlastní folklorní festival podobný Gorolskému Świętu v Jablunkově. Od samého počátku mu v organizačních záležitostech pomáhal Eugeniusz Matuszyński, tehdejší předseda MS PZKO v Sovinci.

Později se k nim připojil Tadeusz Puchała, tehdejší předseda místní skupiny PZKO v Ráji. Všichni tři bohužel mohou naše aktivity sledovat jen shora, ale určitě nám drží palce a jsou rádi, že tradice, kterou vytvořili, stále žije. Tak uctěme jejich památku!“ řekla na úvod moderátorka Helena Wacławik.

Smíšený pěvecký sbor Lira má za sebou již 112 let zpívání

Akci zahájil smíšený pěvecký sbor Lira pod taktovkou Beaty Pilśniak-Hojky za doprovodu Evy Dziadziové. Soubor působí v místní skupině PZKO v Karviné-Darkově a má za sebou již 112 let tradice. V neděli zpívali s Lirou jako hosté sólisté Jolanta Žemličková a Lech Gattnar.

„Máj nad Olzou jsme původně pořádali v našem sále, který jsme měli v Darkově. V současné době tam již z logistických důvodů nejsme, později se akce přesunula do lázní a nyní jsme zde další rok po sobě. Na tuto akci vždy zveme další soubory a dnes jsme pozvali nejmladší účinkující, tedy děti z polské mateřské školy Bajlandia v Karviné,“ uvedla Beata Pilśnia-Hojka, dirigentka smíšeného sboru Lira.

První vystoupení vokálního tria Dobry Wieczór

Soubor Dobry Wieczór zahájil svou činnost před několika měsíci. Ačkoli původním záměrem bylo vytvořit o něco větší skupinu, v současnosti působí v následujícím složení jako vokální trio: Jolanta Žemličková, Romana Swaczynová a Lech Gattnar.

Nabídka zazpívat si na Máji nad Olzou byla první pozvánkou, kterou soubor obdržel. Na úvod si hosté mohli poslechnout dvě moravské lidové písně a poté soubor Dobry Wieczór předvedl dvě písně z oblasti Těšínského Slezska. Poslední písní přenesli zpěváci všechny pozvané hosty do filmové pohádky o zlém čaroději.

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.