MOSTY U JABLUNKOVA / Lyžařský klub SKI MOSTY letos slaví 20 let od svého založení. Za dvacet let prošla klubem více než stovka lyžařů, jeho svěřenci dosáhli nesčetných úspěchů nejen v České republice, ale i na mezinárodní scéně.

Klub byl založen v roce 2002 z iniciativy Alojze Martynka a Stanislava Czudka. Prvním lyžařským střediskem, kde klub trénoval, byla Veľká Rača na Slovensku.

„Nabídli nám vynikající podmínky pro trénink. Postupně se k nám přidávali další lyžaři. Prvním trenérem se stal Jan Jadamus. Klub dostal název Ski Beskydy Velká Rača a jeho prvním předsedou se stal Marian Branny,“ tak stručně popisuje založení klubu Alois Martynek.

Vedoucí pozice v národním žebříčku

Nespornou výhodou nově založeného klubu bylo nadšení, s jakým se lyžařský klub pustil do realizace nové koncepce tréninku: na podzim vyrazil na pět soustředění do Alp, v zimě trénoval minimálně pětkrát týdně. Brzy přišly výsledky a mladí lyžaři se dostali do čela národního žebříčku.

O rok později do klubu nastoupil Mariusz Lipa, aby trénoval malé lyžaře, a poté do klubu přišel Tomasz Martynek.

Sloučení dvou klubů

V roce 2008 se klub běžeckého lyžování SKI MOSTY sloučil s klubem alpského lyžování SKI Besky Velká Rača. Předsedou se stal Stanislav Czudek. Trenérem nejmladších lyžařů se stal Mariusz Lipa, kterého o rok později vystřídal Ryszard Staszowski, dorostence připravoval Tomasz Martynek a juniory Jan Jadamus. Za zmínku jistě stojí, že v té době v klubu trénovala současná reprezentantka České republiky Gabriela Capová.

Nejmladší závodníci začali dominovat v Madeja Cupu – seriálu 12 závodů na Moravě a ve Slezsku. Klub soupeřil s takovými lyžařskými kluby, jako je SKI Bílá.

„Díky výborným individuálním výsledkům se nám podařilo v roce 2012 obsadit druhé místo v klubovém žebříčku a dvakrát třetí místo (2011, 2014),“ vysvětluje Alois Martynek.

Mezinárodní úspěchy

Klub dosáhl úspěchů i na mezinárodní scéně. Jiří Hrušovský vyhrál finále Slovenského poháru společně s Agátou Staszowskou, která dvakrát vyhrála polské národní finále alpských lig. Do historie se zapsala také v prestižní soutěži O goralský klobúčik, která se koná ve Spálené na Slovensku a je považována za neoficiální mistrovství střední Evropy. Účastní se ho lyžaři ze Slovenska, České republiky, Polska, Litvy a Ukrajiny.

Bez rodičů nic nelze udělat

Klub SKI MOSTY má nejlepší fanklub. Chrastítka, zvonečky a vlaječky byly pro rodiče malých lyžařů nezbytností. Slavný pokřik „3…2…1… SKI MOSTY“ zkoušely i jiné kluby, ale ten mostecký byl prostě nejlepší.

Klub pořádá soutěž

V roce 2011 klub uspořádal Mistrovství Česko-Slovenska mladých lyžařů. Do mosteckého střediska se sjeli nejlepší mladí lyžaři z Krkonoš, Slovenska a Polska.

Klub každoročně pořádá veřejné závody – Silvestrovský pohár a prestižní Madeja Cup pro mladé skialpinisty.

Vedení klubu

V roce 2010 se stal předsedou Alois Martynek, který tuto funkci zastával až do roku 2017, poté byl předsedou Eduard Kukuczka. Asistentem trenéra se stal Antonín Kluz, kterého nahradil Jakub Zogata, oba odchovanci SKI MOSTY.

V současné době trénuje nejmladší věkovou kategorii Jan Jadamus, starší hráče Jakub Zogata, asistentkou trenéra je Agata Staszowska a poradcem Ryszard Staszowski.

Velmi oblíbený je zdokonalovací kurz, který od roku 2008 pořádá Dorota Harvanová (Martynková) s manželem Petrem. Někteří z účastníků kurzu se později stali členy klubu. „O kurz je vždy velký zájem. Je mi velmi líto, že nemohu uspokojit všechny zájemce,“ řekla Harvanová.

Oslavy výročí

Oslava 20. výročí založení Lyžařského klubu SKI MOSTY se konala 13. května v Domě PZKO Kasowy v Mostech u Jablunkova.

Na setkání v domě Kasowy se po dvaceti letech děkovalo bývalým i současným trenérům, předsedům a nejlepším závodníkům.

Čestný předseda Alois Martynek

Titul čestného a doživotního předsedy SKI MOSTY klubu získal Alois Martynek, který pro klub pracuje neúnavně, vždy s energií a velkým nasazením.

„Když je vedoucím zájezdu Lojza, vím, že vše půjde hladce a bez problémů,“ ujišťuje Renata Staszowska, která v klubu zastává administrativní funkci. Do roku 2017 tuto funkci zastávala Vanda Martynková.

Po prezentaci a poděkování přišel čas na zábavu, účastníci vzpomínali na časy na soutěžích, soustředěních či trénincích. A všichni shodně dodali, že nelitují času ani peněz, které věnovali životu „na lyžích“, ať už jako rodiče nebo sportovci.

„Jakýkoli sport, kterému se děti věnují, je pro ně velkým přínosem. Musí se naučit plánovat svůj volný čas tak, aby skloubili studium se sportem, učí se nejen vyhrávat, ale také gratulovat soupeři, který je lepší. A hlavně netráví tolik času hraním her na mobilních telefonech nebo počítačích,“ uvedli rodiče přítomní na setkání.

Ewa Farna také nějakou dobu trénovala v klubu a ve svém nabitém programu si našla čas, aby přijela na setkání v Mostech.

„V klubu máme děti, rodiče jsou ochotni pracovat, takže se o budoucnost klubu nebojím,“ zakončil Martynek.

Nejlepší členové:

Magda Martynek

Již v nejmladší kategorii patřila do reprezentace České republiky. Na svém kontě má již tituly mistryně České republiky v kategorii žáků a juniorů. Zúčastnila se mistrovství světa juniorů ve španělském Formigale.

Agata Staszowska

V moravském soutěžním seriálu MADEJA SPORT CUP se stala pět sezon po sobě tzv. absolutní vítězkou. Dvakrát ovládla polské soupeřky ve finále Alpské ligy – dvakrát se stala neoficiální polskou šampionkou.

V juniorské kategorii získala titul vicemistryně ČR ve slalomu a je několikanásobnou mistryní Moravy. Reprezentovala Českou republiku na mezinárodních závodech Skiinterkriterium na Slovensku, kde získala třetí místo.

V juniorské kategorii – v sezóně 2019/2020 obsadila 3. místo v Českém poháru, 3. místo na Mistrovství republiky juniorů v Bílé. Po loňském ukončení gymnázia se rozhodla pro studium na právnické fakultě v Brně. Tato fakulta neumožňuje individuální studium, a tak ukončila kariéru jako sportovkyně. Své trenérské dovednosti předává nejmladším závodníkům SKI MOSTY.

Michał Staszowski

Michał Staszowski reprezentující Českou republiku v kategorii dospělých byl jedním z nejlepších slalomářů v České republice.

„Ve své sportovní kariéře jsem dosáhl více, než jsem si jako malý kluk vysnil. V národním týmu jsem byl čtyři roky. V roce 2019 jsem se zúčastnil mistrovství světa ve švédském Are (49. místo), byl jsem nominován na univerziádu v Krasnojarsku (11. místo ve slalomu, 16. místo v kombinaci) a na mistrovství ČR jsem obsadil 3. místo ve slalomu. V závodech FIS jsem 14krát získal první místo, 10krát druhé místo a 5krát třetí místo. Letos jsem získal titul akademického mistra ČR a nejlepší FIS body,“ shrnuje svou bohatou kariéru Michal Staszowski.

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA Walizki

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.