REGION / Náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Stanislav Folwarczny dnes na tiskové konferenci oznámil, že bude kandidovat na senátora ve volebním obvodu č. 73. Volby se uskuteční 23. a 24. září.

Stanislav Folwarczny, bývalý ředitel polské školy v Českém Těšíně a bývalý místostarosta Českého Těšína, dnes zahájil volební kampaň pod heslem „Silný senátor pro silný region“.

V současné době je senátorem za volební obvod č. 73 (okres Frýdek-Místek) Jiří Cienciala. Pokud Stanislav Folwarczny zaujme jeho místo, budou v Senátu České republiky dva senátoři polské národnosti. Kromě Cieńciały je senátorem také Ondřej Feber z volebního obvodu č. 75. Jeho mandát skončí v roce 2026.

Potřebujeme silné zastoupení

Folwarczny obdržel nominaci za koalici SPOLU.

„Čeká nás velmi složité a ekonomicky neklidné období, ve kterém potřebujeme silné a součinné zastoupení našeho kraje v nejvyšších zákonodárných orgánech. […] Věřím, že díky svým dlouholetým zkušenostem v oblasti školství, komunální politiky, vyjednávacím schopnostem a kontaktům budu schopen jednat v zájmu měst, obcí, lidí a celého regionu, který vždy byl a bude mým domovem,“ ujišťuje Stanisław Folwarczny.

Náměstek hejtmana a senátor

V současné době zastává Folwarczny funkci náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje.

„Obecně jsem proti kumulaci funkcí, protože jsem přesvědčen, že to není snadné. Některé funkce lze kombinovat s větším úspěchem, jiné s menším. Kdybych byl zvolen senátorem, zůstal bych náměstkem hejtmana až do konce volebního období a pak už bych byl jen senátorem a do krajského zastupitelstva bych už nekandidoval. Ještě je tu několik důležitých projektů, které bych rád realizoval pro dobro našeho regionu,“ vysvětlil Folwarczny.


Myslíte si, že jako senátor jste schopen toho udělat více pro region, pro Poláky? Nebo vás potřebujeme spíše ve vedení kraje?

To je složitá otázka, protože Těšínské divadlo, Polské gymnázium v Českém Těšíně a další střední školy jsou zřizovány krajem. Určitě neztratím kontakt s krajem, ale budu v úplně jiné pozici. A nikdo neví, jaká bude volební situace za dva roky. Je lepší být v Senátu než nebýt nikde. Neexistuje žádná záruka, že bych zůstal náměstkem hejtmana i v dalším funkčním období. Pro mě je to další přirozený krok v mé politické kariéře.

Na druhou stranu bych určitě rád dokončil současné volební období na kraji, je tam několik rozpracovaných projektů a několik věcí, které je třeba ještě dořešit.

Nebojíte se trochu, že kvůli tomu, že pocházíte z Českého Těšína, nemáte status „našeho gorola“ jako současný senátor? Je známo, že tento volební obvod tvoří především Třinec, Jablunkov a okolí a vašemu předchůdci pomohly k vítězství ve volbách nejen jeho zkušenosti, ale i to, že ho voliči brali jako „svého kandidáta“.

Působil jsem hlavně v Českém Těšíně jako místostarosta, ale myslím, že jsem byl aktivní v celém volebním obvodu, jako ředitel školy, jako organizátor, organizoval jsem spoustu akcí i v této druhé, horské části obvodu. Rozhodnou o tom sami voliči. V kampani udělám vše pro to, abych je přesvědčil, že jsem ten správný kandidát.

Proč by voliči měli v současné politické, sociální a ekonomické situaci volit kandidáta pravice?

Ekonomická situace rozhodně nebude jednoduchá. Dnes máme obrovskou inflaci a je pravděpodobné, že bude ještě vyšší. Jedním z inflačních faktorů je velké množství peněz v oběhu. Musíme trochu omezit inflaci a dát lidem šanci do budoucna. Aby mohl vzniknout růst, je třeba pracovat na nákladech tak, aby se nezvyšovalo zadlužení. Vkládání dalších miliard do rozpočtu bez jakéhokoli krytí je závažným proinflačním faktorem. Proto musí každý hospodařit zodpovědně a rozpočty by měly být sestavovány velmi zodpovědně. Neříkám, že musí být v černých číslech, protože hospodářská situace je velmi obtížná, ale nemůžeme donekonečna hospodařit s velkými deficity, protože se to projeví v ještě větší inflaci a v důsledku toho možná i v státní bankrot. Domnívám se, že toto těžké období, které nás čeká, je obdobím, kdy by měla vládnout pravice.

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA Walizki

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.