E-mail: halina.szczotka@zwrot.cz

O lidových krojích a využití lidových motivů v každodenním životě si povídáme s Agnieszkou Pawlitko – etnoložkou a umělkyní.

Jsi etnoložka, ale také umělkyně, která ve svých dílech často používá motivy převzaté z folkloru. Je folklór skansen, nebo něco živého, co podléhá změnám, vývoji?

Domnívám se, že můj projekt „Etnolog na stopě“ dokazuje, že folklor je stále živý. A dokud budeme navštěvovat folklorní akce, bude živý. Myslím, že nezmizí. Dokud se budeme snažit předávat naše tradice, mladší generace z nich bude moci čerpat.

Jak jako etnoložka, ale také umělkyně, která ve své tvorbě čerpá z folklorních motivů, přistupuješ ke stylizovanému folkloru?

Je třeba začít tím, že vše se mění. Také kroje se mění, jdou s módou. Důležitý je aspekt autenticity, to, že například beskydské výšivky vyrábíme tak, jak to dělaly naše babičky, prababičky. Používáme stejné vzory, stejné techniky. Stejné je to například s koniakovskou krajkou nebo filigránem. Je tu však i aspekt současnosti. Můžeme například nosit filigránské náušnice nebo náramky z beskydské výšivky.

Někteří lidé to dokonce považují za profanaci. Např. tanga z koniakovské krajky, nebo jakékoli odchylky od tradičního kroje.

Podle mého názoru je to příležitost pro řemeslo a pro přežití této specifické techniky. Je důležité si uvědomit, že se někdy jedná o velmi náročné a úzké řemeslné techniky, které jinde nenajdete. Pokud tedy například už nikdo nebude nosit čepec vyrobený danou technikou, tato technika zanikne.

Ale pokud tuto techniku použijete například k výrobě náramků, přežije tato technika?

Ano. Zároveň je důležité, aby kroje, které nosíme, byly tradiční. Jsem zásadně proti tomu, když někdo nosí horalský kroj s teniskami nebo do něj vplétá nějaké další prvky.

Jinými slovy, když kroj nosíme, měl by být kompletní a měl by být nošen v souladu s tradicí. Prvky řemeslných technik však mohou být použity ve zcela odlišných předmětech.

Ano, samozřejmě. Dnes mám na sobě například šaty z modrotisku a k nim náušnice z filigránu. Myslím, že takový současný přenos je velmi povedený. Mnoho takových moderních šatů z modrotisku můžete vidět na Moravě. Tam se tento tištěný materiál používá při navrhování mnoha kreací. Podle mě je to velmi zajímavé. Nejedná se však o lidový kroj, ale pouze o využití vzorů pro současné potřeby. Stejně jako nyní v Polsku najdeme všude vzor z Lowicze.

Ale na začátku jste řekla, že se mění i kroj.

Zde je třeba zmínit, že v minulosti nebyly dostupné takové látky, jako dnes. Dnes můžeme například k ušití kabotka použít lepší materiál, který se tolik nemačká. Dříve byly k dispozici pouze bavlněné látky, které se obtížně žehlily. A dnes si můžete koupit lepší, snadněji udržovatelné látky a myslím, že to není taková odchylka, abyste je nemohli používat.

To znamená, že můžete ušít kabotek z jiné látky, ale přesně stejného střihu jako kdysi. A i zde je pravděpodobně hranice, že se nemůže jednat o materiál, který je přílš umělý.

Samozřejmě. Vše musí ladit. To je důležité.

Komentáře


Čtěte také


10 tipů na víkend
Prosinec012022

10 tipů na víkend

Skvělá párty. Tři koncerty během jednoho večera. Taková byla „Střelniční ve zvucích“
Listopad302022

Skvělá párty. Tři koncerty během jednoho večera. Taková byla „Střelniční ve zvucích“

Škola v  Dolní  Lomné připravila adventní jarmark. Spojila tři generace
Listopad292022

Škola v Dolní Lomné připravila adventní jarmark. Spojila tři generace

Hledání předků z Ostravy. Možná nám můžete pomoci?
Listopad292022

Hledání předků z Ostravy. Možná nám můžete pomoci?

Mateřská škola v Oldřichovicích funguje již 95 let. Učitelky a děti připravily kouzelný večer
Listopad282022

Mateřská škola v Oldřichovicích funguje již 95 let. Učitelky a děti připravily kouzelný večer

Virtuální bitva o Zaolší. Mladí lidé změří své síly v e-sportovním turnaji
Listopad282022

Virtuální bitva o Zaolší. Mladí lidé změří své síly v e-sportovním turnaji

10 tipů na víkend
Listopad242022

10 tipů na víkend

Vánoční trhy v Polsku. Kam můžete vyrazit?
Listopad222022

Vánoční trhy v Polsku. Kam můžete vyrazit?

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.