ALBRECHTICE / Minulou sobotu 26. března se sál Dělnického domu v Albrechticích zaplnil do posledního místa. Proběhlo zde setkání s Karin Lednickou, která představila svou novou knihu „Životice: obraz (po)zapomenuté tragédie“.

V Albrechticích se setkání zúčastnili nejen zájemci o historii Životic, ale také příbuzní zavražděných a svědci tragédie, díky nimž mohla mimo jiné vzniknout kniha.

„Všichni na nás zapomněli“

„Během rešerše jsem se rozhodla navštívit místo činu, Životice. Tehdy jsem u silnice zastavila jednu ženu a zeptala se jí, jestli o tématu něco neví. Odpověděla: „Ano, můj otec byl onoho dne zastřelen. A víte co? Všichni na nás zapomněli.“ Právě tato věta se stala podnětem k vydání této knihy,“ vysvětlila v úvodu Karin Lednická.

Autorkou této věty je Krystyna Jurčiková, jejíž otec Teodor byl obětí životické tragédie. V sále byli i další svědci této tragédie, mimo jiné Bronislav Bujok, syn zavražděného Henryka Bujoka.

Kniha byla věnována Mečislavu Borákovi

Na setkání zaznělo, že kniha by nevznikla bez sbírek a materiálů Mečislava Boráka, z nichž autorka čerpala a jemuž knihu věnovala.

„Jménem svého otce bych rád poděkoval Karin Lednické za připomenutí tohoto tématu, kterému se můj otec věnoval dlouhou dobu. Je velká škoda, že na této knize nemohl spolupracovat, protože věřím, že by z ní měl velkou radost,“ dodal Metoděj Borák.

„Národ, který si neváží své historie, zanikne.“

Mezi hosty byla generální konzulka Polské republiky v Ostravě Izabella Wolłejko-Chwastowicz a ředitel ostravského studia České televize Miroslav Karas.

„Chtěla bych autorce poděkovat za to, že dává obyčejným lidem, kteří žijí v Praze nebo v Pardubicích, možnost seznámit se s krutou historií tohoto regionu. Historie nesmí být nikdy zapomenuta, protože národ, který si neváží své historie, zanikne,“ uvedla generální konzulka Polské republiky v Ostravě Izabella Wołłejko-Chwastowicz.

Po projevech hostů předala Karin Lednická generální konzulce rukopis polského překladu knihy, který bude brzy vydán.

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.