STŘÍTEŽ / Děti a rodiče se společně zúčastnili velikonočních dílen. Připravila je pro své členy Místní skupina PZKO Střítež.

V sobotu 2. dubna bylo v Domě PZKO ve Stříteži plno, rušno a tvořivě. Členové PZKO Střítež – od nejmladších po nejstarší – se s chutí pustili do vytváření velikonočních výrobků.

Kraslice, ozdobné květináče, karabáče

Děti malovaly kraslice. Vyráběly také květináče zdobené velikonočními a jarními motivy, do kterých zasévaly pšenici. Pšenice by měla být do Velikonoc hotová na výzdobu stolu a dalších míst v domě.

Kluci, ale i tatínkové, dělali karabáče. „Jsme velmi rádi, že přišli i tatínkové. Protože podle mě by to kluci sami nezvládli. A tak si nebudou muset karabáč kupovat, vyrobí si ho sami,“ řekla naší redakci Eva Petrovská.

Workshop výroby karabáčů vedl Marian Pyszko. Nedával pouze pokyny. Pomohl každému, kdo to potřeboval. Například se začátkem nebo zakončením karabáče. Ale ani tatínkové nezvládali všechno sami. Nešlo jen o to smotat několik vláken dohromady, účastníci dělali karabač se specifickou, tradiční vazbou.

Velikonoční zvyky dětem přiblížila přednáška

Než však začalo malování, zdobení a pletení, čekala na účastníky trocha teorie. „Ne všechny děti znají velikonoční zvyky. Často se stává, že mnohé zvyky známe z kostela. A ne všechny děti chodí do kostela. Mladá generace tyto tradice někdy nezná,“ řekla Eva Petrovská.

Proto workshopům předcházela přednáška. Přednášku připravila Weronika Oborna, žákyně druhé třídy Gymnázia Juliusze Słowackého v Českém Těšíně.

Projekt nekončí jedním workshopem

Takovýto workshop o tradicích našeho regionu byl v MS PZKO Střítež uspořádán poprvé. V rámci stejného projektu, z něhož byl uspořádán velikonoční workshop, jsou plánovány další.

„Magda Tomeczek napsala projekt, na který jsme získali finanční prostředky. Díky tomu budeme moci pořádat další workshopy tohoto typu,“ těší se Eva Petrovská.

Na členy organizace čekají setkání, na kterých se dozvědí více o tradicích našeho regionu spojených se svátkem svatého Ondřeje a Svatojánskou nocí.

„Myslím, že děti vědí o Velikonocích mnohem více než o svatojánských tradicích,“ poznamenává Petrovská.

Jednoduché, rychlé a vynikající. Nechyběly pokrmy známé z velikonočních stolů

Přestože workshop skončil v poledne, aby se všichni mohli včas vrátit domů na oběd, vrátili se z něj všichni sytí. „Myslím, že to, co jsem dnes připravila k obědu, budu muset na zítra ohřát,“ říkaly maminky.

Opravdovým hitem byly „gibki placki“. „Říkáme jim „gibki placki“, protože jsou rychle hotové. Recept je jednoduchý: mouka, voda a trocha soli. Smíchejte a dejte na plotnu. Dělají se tak rychle, že sotva stihnu rozetřít těsto na plotně, musím ho obrátit,“ vysvětlila Maria Oborná, aniž by se od práce odtrhla. Dodala, že „gibki placki“ jsou povinným pokrmem na jejich velikonočním stole, ale i na každodenním jídelníčku.

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.