Sebevražda úředníka

Úředník arciknížecí továrny na výrobu vodky v Blahoticích (Błogocice) Füzer se zastřelil 2. února 1902 na ulici Příkopa v Těšíně. Příčinu sebevraždy se nepodařilo zjistit.

Svatba učitelovy dcery

Marie Szotkowska, dcera učitele z Puňcova, se 3. února 1902 vdala za  Jana Pisze z Karviné. Jejich svatební obřad se uskutečnil v Istebné.

Smrt neznámého chudého muže

Neznámý chudý muž náhle zemřel 3. února 1902 v noci v Marklovicích. Předchozího dne přišel do této vesnice neznámo odkud. Nocleh mu poskytl jeden ze zdejších hospodářů. Údajně se jmenoval Antonik, co se však nepodařilo zjistit, jelikož zemřelý neměl u sebe žádné doklady. Pohřbili ho 6. února na marklovickém hřbitově.

Doživotí místo trestu smrti

Josef Jopek z Horní Lomné zavraždil jistého Foldynu z Morávky. Za tento zločin byl odsouzen k trestu smrti. V únoru 1903 však císař František Josef I. změnil tento trest na doživotní pobyt za mřížemi.

Ukradl peníze z kostelní pokladničky

Jistý Adam Paszczyński rozbil pokladničku ve farním kostele v Jablunkově a ukradl z ní 11 korun. V únoru 1903 byl za to odsouzen k sestiměsičnímu pobytu za mřížemi.

Z obav před trestem spáchal sebevraždu

Voják 100. pluku 9. roty Pavel Ostruszka se bez dovolení vzdálil z kasáren v Těšíně a dva dny se toulal po okolních hopodách, popíjel přitom hojně alkohol. Nakonec z obav před trestem se opilý vrhl pod koła vlaku na mostě Košicko-bohumínské dráhy v Ropici. Jeho strašlivě rozdrcené a roztrhané tělo objevili 6. února 1906 ráno.

Banda cikánů v Darkově

V  únoru 1906 zavítala do Darkova banda cikánů. Nad Olzou si postavili sedm stanů, vyžebrali nějaké seno pro své koně a ukradli nějaké dřevo. Po dvou dnech pobytu se posílili velkým množstvím piva a vydali se na další cestu.

Nález mrtvoly

Mrtvolu Ondřeje Kantora našli v sobotu 17. února 1906 ráno na poli vedle božích muk v obci Pastwiska (nyní součást polského Těšína). Zesnulý byl zaměstnán jako topić v Prochaskově tiskárně v Těšíně a jednalo se notorického alkoholika. Pravděpodobně v opilosti sešel z cesty a pak zmrzl.

Shořela stodola

V únoru 1906 plameny zachvátily stodolu a kůlnu domkaře Ciupy v Darkově. Společně s budovami shořelo veškeré vnitřní vybavení. Naneštěstí  objekty nebyly pojištěny. Stojící hned vedle dřevěný dům hospodáře Szwarce a hospodářské budovy požár nezničil.

Přepadení ženy z Pruska

Ženu z Pruska, která šla v pondělí 19. února 1906 z Bohumína směrem na Kopytov, přepadl při stodole pana Spitzera, stojící vedle cesty, neznámý muž s nožem v ruce. Ženě pohrozil, že ji zabije, pokud mu nedá peníze. Vystrašená žena mu odevzdala poslední dvě marky.

Nález mrtvého novorozeněte

K nálezu ostatků novorozeněte došlo v pondělí 8. února 1909 v potoce Stružka v Rychvaldu. „Matku” dítěte se nepodařilo najít. Hlava novorozeněte byla celá pozobaná od ptáků.

Žhář zapálil neznámý žhář

V noci 18. února 1909 roku shořely hospodářské budovy u fary v Rychvaldu. Jednalo se o stodolu, jeden větší a několik menších chlévů. Oheň strávil vše kromě krav a většího množství slámy. V plamenech shořely také čtyři prasata. Požár způsobil neznámý žhář.

(gam)

Jubilejní most císaře Františka Josefa I. v roce 1914
Zdroj: Fotopolska.eu

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.