ČESKÝ TĚŠÍN / Tématem únorové přednášky Mezigenerační regionální univerzity PZKO byla korespondence Józefa Pilcha. O tématu hovořila Katarzyna Szkaradnik, která na toto téma vydala knihu.

Kniha „W atmosferze ksiąg, gór i bliskich dusz”, která je výběrem z korespondence Józefa Pilcha (1913-1995) z Ustroně-Gojowa, vyšla před rokem. Ve středu 2. února odpoledne v klubu Dziupla její autorka Katarzyna Szkaradnik vyprávěla, co čtenáři v publikaci najdou a jak ona sama pracovala na její přípravě.

185 dopisů a pohlednic vybraných z přibližně 3470

Publikace byla vydána u příležitosti čtvrtstoletí od úmrtí Józefa Pilcha. Obsahuje 185 dopisů a pohlednic vybraných z přibližně 3470 dopisů a pohlednic dochovaných v domácím archivu. „Říkám, že nejsem autorkou. Já zde pouze uklízím,“ řekla o publikaci Katarzyna Szkaradniková.

Pravdou však je, že bez její práce a času, který věnovala přezkoumání těchto tří a půl tisíce dopisů a pohlednic, by čtenář neměl možnost se s nimi seznámit.

Pilchovy vztahy s blízkými lidmi prostřednictvím jeho dopisů

Citacemi vybraných úryvků z knihy se snažila ukázat, jak se v Pilchových dopisech odrážejí jeho vztahy s blízkými lidmi. Dopisoval si mimo jiné s představiteli světa vědy a umění, regionalisty, bibliofily.

Szkaradnik také zdůraznila, že mezi 74 osobami, jejichž korespondence s Pilchem byla do publikace zařazena, jsou i obyvatelé Zaolší, protože k tomuto kraji měl mnoho silných rodinných a přátelských vazeb.

Kniha je k dostání přímo u Katarzyny Szkaradnik a také v polském knihkupectví v Českém Těšíně.

(indi)

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.