Proč se vyplatí učit se polštinu? Jaké příležitosti otevírá dvojjazyčnost mladým lidem? Toto jsou témata 3. ročníku kampaně #KtoTyJesteś.

V letošním roce budou aktivity kampaně určeny především polské menšině v Litvě, Lotyšsku, na Ukrajině, v Moldavsku, Estonsku, Rusku a České republice. Akci pořádá Nadace „Pomoc Polákům na východě“ (Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie”).

Hlavním cílem kampaně, pořádané od roku 2018, je propagace dvojjazyčnosti a polského jazyka jako nositele hodnot a kultury. V tomto ročníku se organizátoři obracejí zejména na rodiče ,žáky a studenty, kteří stojí před důležitými rozhodnutími týkajícími se dalšího vzdělávání a profesního rozvoje.

Polština je investice

„Uvědomujeme si, že rodiče a mladí lidé čelí mnoha výzvám, které jim přináší volný trh. Jak rodičům, tak studentům velmi záleží na individuálním rozvoji, komplexním vzdělání na vysoké úrovni a dobrých vyhlídkách na trhu práce,“ vysvětluje Mikołaj Falkowski, předseda výboru Nadace „Pomoc Polákům na východě“.

„Proto chceme tyto skupiny přesvědčit, že polština je investicí do budoucnosti, a zvětšuje šancí najít si práci v mezinárodním prostředí nebo se dostat na dobrou univerzitu,“ zdůrazňuje.

Nové filmy

Znalost polského jazyka otevírá nové možnosti, přesvědčují nás hrdinové spotu, který je od 4. října k vidění na YouTube kanálu nadace, na profilu kampaně na Facebooku a na webových stránkách www.ktotyjestes.pl. Premiéra druhého filmu se uskuteční v listopadu.

Letošní ročník kampaně #KtoTyJesteś je stejně jako v předchozích ročnících určen také učitelům polských škol s polským jazykem vyučovacím působících v zahraničí.

„Zkušenosti z obou ročníků ukázaly, že učitele není třeba přesvědčovat o důležitosti výuky mateřského jazyka. Proto jsme se při přípravě letošní kampaně rozhodli dát jim něco navíc – nové dovednosti týkající se komunikace, umění vyprávět příběhy a používání běžně dostupných digitálních nástrojů v každodenní práci,“ dodává Mikołaj Falkowski.

Webové semináře pro učitele

Již v říjnu se učitelé z polských škol budou moci zúčastnit webinářů. Odborníci jim ukážou, jak překvapivá může být polština. Společně s účastníky vytvoří kreativní příběhy. Bude to inspirativní, vtipné, ale někdy i vážné. Plánovaná online setkání poskytnou učitelům potřebné nástroje, které jim jistě pomohou v jejich každodenní práci.

První webinář je připraven na 13. října. Na první setkání budou pozvány také děti, které se učí v polských školách v zahraničí. Během setkání povedou odborníci ukázkovou hodinu polského jazyka s využitím metody vyprávění příběhů. Letos se k akci připojili mladí blogéři, kteří se tématem dvojjazyčnosti zabývají denně.

„Změna ve vnímání polského jazyka je velmi potřebná a jsem rád, že byl zahájen další ročník kampaně, která se tentokrát zaměřuje na praktický aspekt. Vyrůstat v dvojjazyčném prostředí je úžasná příležitost, jak získat jedinečnou dovednost a zvýšit své šance na trhu práce,“ upozorňuje Kamil Pawlicki, autor blogu „Ciekawostki Językoznawcze“, který se zapojil do 3. ročníku kampaně #KtoTyJesteś.

Soutěže pro školy

Aktivity v rámci kampaně #KtoTyYesteś budou probíhat v říjnu a listopadu tohoto roku. Patří mezi ně grantová soutěž pro školy, soutěž pro polské novináře a webové semináře s odborníky. Další informace jsou k dispozici na adrese www.ktotyjestes.pl. Projekt je financován Kanceláří předsedy vlády v rámci soutěže „Polonia a Poláci v zahraničí 2021“.

Komentáře


Čtěte také


10 tipů na víkend
Říjen142021

10 tipů na víkend

Renata Putzlacher vzpomínala na Bronisława Liberdu
Říjen132021

Renata Putzlacher vzpomínala na Bronisława Liberdu

Zemřel Oton Hila
Říjen122021

Zemřel Oton Hila

Z redakční pošty: Skromné jubileum sboru Hasło
Říjen122021

Z redakční pošty: Skromné jubileum sboru Hasło

Troje ročních období v Bystřici. Tentokrát zahráli Zbigniew Kaleta a Adam Farana
Říjen112021

Troje ročních období v Bystřici. Tentokrát zahráli Zbigniew Kaleta a Adam Farana

V Beskydském muzeu o výpravách k pramenům Visly
Říjen112021

V Beskydském muzeu o výpravách k pramenům Visly

Proč se vyplatí učit se polsky? Odpověď na tuto otázku nabízí kampaň #KTOTYJESTEŚ
Říjen112021

Proč se vyplatí učit se polsky? Odpověď na tuto otázku nabízí kampaň #KTOTYJESTEŚ

Výsledky voleb. Podívejte se, jak lidé hlasovali v obcích v našem regionu!
Říjen092021

Výsledky voleb. Podívejte se, jak lidé hlasovali v obcích v našem regionu!

REKLAMA
REKLAMA

ZWROT TV

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.

Website Security Test