E-mail: halina.szczotka@zwrot.cz

SKŘEČOŇ / Místní skupina PZKO Skřečoň od počátku své existence usiluje o zachování památky obětí Polenlagru č. 32 v Novém Bogumíně. Díky jejich úsilí byl na skřečoňském hřbitově postaven pomník 104 obětem a v Domě PZKO bylo zřízeno malé muzeum.

Jedna z vitrín je věnována památce Poláků, kteří zahynuli v německém pracovním táboře Polenlager č. 32 v Novém Bogumíně. Jednalo se o jeden z táborů zřízených během druhé světové války v Horním Slezsku jako místo nucených prací pro Poláky.

Polenlager se od ostatních pracovních táborů lišil tím, že se v něm uplatňovaly tvrdé tresty a strava byla minimální. Do Polenlagru v Těšínském Slezsku bylo deportováno více než 200 rodin z Nýdku, Jablunkova, Mostů u Jablunkova, Koňské, Třince, Dolní Líštné, Karviné, Suché, Stonavy a Bogumína.

Po převozu byli vysídlení Poláci rozděleni podle toho, na jakou práci se hodili. Každý den byli mladí lidé odváženi nákladními auty na těžkou práci, například na stavbu železnic a silnic nebo na práci v ocelárnách. Ženy a děti byly poslány na práci v zemědělství, zatímco starší lidé a malé děti měli na starosti úklid tábora.

Životní podmínky v táboře byly velmi tvrdé. Baráky nebyly vytápěné a na každém prkenném lůžku spali dva vězni. Jídlo bylo málo kalorické a nedostatečné a lidé pracovali každý den, dokonce i o nedělích a svátcích.

Seznam vozky

Těla mrtvých byla z tábora převezena na voze taženém koňmi na hřbitov ve Skrzeczońi. Díky vozkovi, který s nasazením života zapisoval další oběti, se zachovaly informace o zavražděných v Polenlageru č. 32 v Novém Bogumíně. Zažloutlý, ručně psaný seznam těchto osob je k vidění v Domě PZKO ve Skřečoni.

Je na něm uvedeno 104 obětí: 42 mužů a 39 žen, většinou starších 70 let, a 23 dětí, včetně 14 kojenců mladších jednoho roku. Tajně sestavený seznam obsahuje nejen jména obětí, ale také datum úmrtí a věk – nejstarší oběti bylo 98 let, nejmladší přežila 1 hodinu a 15 minut.

Od samého počátku poválečné činnosti Místní skupiny PZKO bylo pro jeho členy nejdůležitější, aby lidé pamatovali na Poláky, kteří zahynuli v koncentračních táborech v okupovaném Polsku a Třetí říši a v německém pracovním táboře Polenlager č. 32 v Novém Bogumíně.

Již v roce 1948 byla na kapli skřečoňského hřbitova odhalena pamětní deska se jmény obětí německých vyhlazovacích táborů. Pamětní desku odhalil Maksymilian Guziur, bývalý vězeň koncentračního tábora Dachau a významný aktivista předválečných a poválečných organizací v Zaolší.

V předvečer slavnosti se ve Skřečoni konala vzpomínková akce, kterou připravil a řídil dirigent Rudolf Wójcik. Na začátku vystoupil smíšený pěvecký sbor Hasło, poté obyvatelé Skřečoně, kterým se podařilo přežít peklo koncentračních táborů, předvedli divadelní hru s názvem Smrt kolegy. Na závěr byl přečten seznam umučených.

V roce 1953 byla na hrobě Poláků odhalena pamětní deska. Spoustu let se usilovalo o vybudování pomníku. To se povedlo 20. dubna 1969, kdy byl na skřečoňském hřbitově odhalen pomník.

Pomník, který tvoří tři žulové vznosné kvádry symbolizující tři skupiny obětí (muži – nejvyšší, ženy – prostřední a děti – nejnižší), navrhl Bronisław Firla. O památník a jeho okolí pečují členové MS PZKO ve Skřečoni.

(SG)

Komentáře


Čtěte také


10 tipů na víkend
Prosinec012022

10 tipů na víkend

Skvělá párty. Tři koncerty během jednoho večera. Taková byla „Střelniční ve zvucích“
Listopad302022

Skvělá párty. Tři koncerty během jednoho večera. Taková byla „Střelniční ve zvucích“

Škola v  Dolní  Lomné připravila adventní jarmark. Spojila tři generace
Listopad292022

Škola v Dolní Lomné připravila adventní jarmark. Spojila tři generace

Hledání předků z Ostravy. Možná nám můžete pomoci?
Listopad292022

Hledání předků z Ostravy. Možná nám můžete pomoci?

Mateřská škola v Oldřichovicích funguje již 95 let. Učitelky a děti připravily kouzelný večer
Listopad282022

Mateřská škola v Oldřichovicích funguje již 95 let. Učitelky a děti připravily kouzelný večer

Virtuální bitva o Zaolší. Mladí lidé změří své síly v e-sportovním turnaji
Listopad282022

Virtuální bitva o Zaolší. Mladí lidé změří své síly v e-sportovním turnaji

10 tipů na víkend
Listopad242022

10 tipů na víkend

Vánoční trhy v Polsku. Kam můžete vyrazit?
Listopad222022

Vánoční trhy v Polsku. Kam můžete vyrazit?

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.