Čtěte nás! Každý den nové informace!

DĘBOWIEC / Letos na podzim se milovníci piva mohou těšit na originální, jedinečnou a výjimečnou várku zlatavého moku, který vaří pivovar Browar Zamkowy Cieszyn. Zatím jednu, ale asi po třech letech jich může být hned několik. A čím bude tato várka tak výjimečná? Čerstvým chmelem, který roste na chmelnici, která byla právě založena v Dębowci.

Sazenice osobně dovezli z Lublinské oblasti nejlepší pěstitelé chmele v Polsku.

Infrastruktura potřebná pro pěstování chmele byla vybudována v sobotu 8. května, téhož dne byly také vysazeny rostliny, které pocházejí až z Lublinska. A jelikož se ani Adam Leda, iniciátor myšlenky založení chmelnice, předseda správní rady společnosti Browar Zamkowy Cieszyn, ani jeho spolupracovníci nikdy předtím pěstováním chmele nezabývali, přijeli je podpořit pěstitelé chmele Paweł a Józef Piłatovi.

Přivezli nejen sazenice. Přijeli také se svým zaměstnancem, který pomáhal budovat infrastrukturu potřebnou pro chmelnici – sloupy a lana natažená mezi nimi, po kterých se bude chmel pnout.

Místní kultura a edukace

Adam Leda, jehož rodinná firma nedávno koupila Browar Zamkowy Cieszyn, zdůrazňuje, že skutečnost, že se pivovar po mnoha letech stal opět soukromým majetkem (být součástí korporace je něco zcela jiného), mu dává nejen možnosti, ale především povinnosti.

Záleží mu na výrobě dobrého piva. Zároveň chce, aby pivovar pod jeho vedením nejen vyráběl pivo nejvyšší kvality, ale aby se stal také místem kultury a vzdělávání.

Na chmelnici se budou pořádat exkurze. A sklizeň z něj umožní dochutit místním chmelem podzimní pivo už v tomto roce.

Chmel do piva jako koření

Právě založená chmelnice tak nebude mít velký vliv na produkci pivovaru, ale bude spíše určitou kuriozitou. Milovníci piva však jistě budou chtít ochutnat těšínské pivo chmelené sklizní z chmelnice v Dębowci, protože nápoj chmelený čerstvým chmelem má trochu jiné aroma než nápoj vařený z usušených výtažků i stejného druhu rostliny.

Leda zdůrazňuje, že chmel je pro pivo tím, čím je koření a sůl pro jídlo. Proto chce lokálně vařené pivo ochutit chmelem vypěstovaným v Cieszyně, byť jen symbolicky.

Adam Leda se také zmínil o legendárním – jak sám říkal – pivu „Brackie“. Vysvětlil, že společnost, od které pivovar koupil, ho nechtěla prodat společně s názvem „Brackie“. „Protože takový je trh. A korporace neobchodují s objekty, ale s trhem,“ vysvětlil. A řekl, že na jedné straně musí jako nový majitel pivovaru pracovat na novém trhu, ale na druhé straně nezačíná novou historii, ale navazuje na 175letou historii nepřetržitého provozu. „Cítím tento závazek. Bylo by jednodušší říct, že začínám něco od začátku. Pak bych neměl žádné závazky,“ řekl.

Mezi novinkami Pivovaru Cieszyn bude také útěcha pro řidiče a všechny ostatní, kteří nemohou pít alkohol, ale mají rádi chuť piva

Pivovar však chystá několik novinek. Nejen co se týče chmelení místně pěstovaným chmelem některých piv vařených v blízkosti Zámeckého vrchu.Pivovar má být také místním kulturním centrem.

„Chtěl bych, aby pivovar byl nejen místem, kde se vaří pivo, ale také místem vzdělávání. Pivo je součástí místní historie. Jako pivovar jsme živým muzeem, skanzenem. Jsme součástí Stezky slezských průmyslových památek,“ říká nový majitel. Do budoucna plánuje v areálu pivovaru pořádat také kulturní akce, například koncerty.

Když se vrátíme k nabídce zlatého nápoje, Adam Leda plánuje i jeho nealkoholickou verzi. Někteří milovníci piva se při této představě ušklíbnou, nicméně poptávka po kvalitním hořkém, chmeleném nápoji roste. „Nealkoholické pivo uvedeme již toto léto. Z toho už není cesty ven, tento trend se už nezmění. Protože lidé jsou motorizovaní. Mají rádi pivo, a když někam přijedou, řidiči je pak líto,“ říká Adam Leda.

Založení chmelnice se stalo velkou společenskou událostí

Sobotní založení chmelnice v Dębowci se samo o sobě stalo velkou událostí. A přestože hlavními hrdiny, bez nichž by se akce nemohla uskutečnit, byli Paweł a Józef Piłatovi, během sázení se kromě předsedy vedení Browaru Zamkowy Cieszyn sešlo mnoho lidí z regionu. Byli tam mimo jiné Gabriela Staszkiewicz – starostka Cieszyna, a Tomasz Branny, starosta obce Dębowiec.

(Indi)

Komentáře


Čtěte také


Nová linka cyklobusu usnadní dopravu do Beskyd z Českého Těšína i Třince
Červen102021

Nová linka cyklobusu usnadní dopravu do Beskyd z Českého Těšína i Třince

Zelená škola v Komorní Lhotce
Červen102021

Zelená škola v Komorní Lhotce

Ustroňská noc muzeí se letos uskuteční podruhé
Červen092021

Ustroňská noc muzeí se letos uskuteční podruhé

Vraždy, svatby, rozmary počasí před lety (5)
Červen092021

Vraždy, svatby, rozmary počasí před lety (5)

Prezidentský zámeček ve Wisle je nadále uzavřen
Červen082021

Prezidentský zámeček ve Wisle je nadále uzavřen

Fest regionální večer v Třinci
Červen082021

Fest regionální večer v Třinci

Slavnost svěcení dřevěného kostelíku v Gutech na fotkách Mariana Siedlaczka
Červen062021

Slavnost svěcení dřevěného kostelíku v Gutech na fotkách Mariana Siedlaczka

Profesor Aleksander Krawczuk se dožívá 99 let
Červen062021

Profesor Aleksander Krawczuk se dožívá 99 let


#KTOTYJESTEŚ

REKLAMA
REKLAMA

ZWROT TV

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach Zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie".

Website Security Test