Čtěte nás! Každý den nové informace!

OSTRAVA / Moravskoslezský kraj chce podpořit opětovný rozjezd turismu, jelikož opatření zavedená kvůli koronaviru znatelně dopadly také na cestovní ruch. Tato oblast má v krajské ekonomice velký význam. 

Kraj kromě podpory podnikání připravuje kampaň, která má do regionu přilákat návštěvníky. Další pomoc regionálnímu cestovnímu ruchu by měl poskytnout stát. Pomoci mohou také obce tím, že podnikatelům sníží nebo prominou nájmy ve svých prostorách.

Loni Moravskoslezský kraj zaznamenal rekordní návštěvnost a v regionu se ubytovalo více jak milion turistů. Letos se však čeká významný pokles a tím pádem ztráta pracovních míst a snížení příjmů z turismu. 

„Cestovní ruch se v březnu zastavil. Nefungují hotely, turistické atraktivity, restaurace, byla zrušena řada kulturních akcí. Lze očekávat, že kvůli pandemii přijdeme za březen i duben o 150 tisíc turistů ubytovaných v hromadných ubytovacích zařízeních, kteří by zde utratili přes 1,2 miliardy,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj a cestovní ruch Jan Krkoška. 

Z analýzy zpracované Asociací hotelů a restaurací České republiky vyplývají ještě mnohem závažnější důsledky. V případě, že se podaří turismus rozhýbat v červnu, cestovní ruch v kraji přijde až o 7 miliard korun a 8 600 pracovních míst. 

Zastavení provozu je pro provozovatele drtivé většiny restaurací a hotelů katastrofickým scénářem. Ze dne na den došlo k výpadku příjmů, ale náklady zůstaly – stále je třeba platit mzdy, odvody, DPH či nájmy. 

„Máme zavřeno, penzion je mimo provoz, musíme vracet již inkasované zálohy. Všichni tím trpíme. Zaměstnanci jsou doma na kurzarbeitu. Velikonoce jsou přitom jednou z nejvýznamnějších sezón,“ posteskl si Bogdan Pytlik, majitel Penzionu Rzehaczek v Dolní Lomné. Dodal, že v jeho případě se jedná o malý rodinný podnik, avšak větší hotely přicházejí o miliony korun.   

„Sbíráme data a vyhodnocujeme, jak přijatá vládní nařízení aktéry cestovního ruchu zasáhla. (…) Cestovní ruch je bohužel jednou z nejvíce postižených oblastí a pro jeho nastartování bude potřeba především evropských a národních prostředků. Bez těchto zdrojů není kraj sám schopen podnikatelům v tomto sektoru pomoci,“ uzavřel náměstek hejtmana. 

Pokud se ale splní Kokoškův předpoklad, že zahraniční turistika bude letos omezená, domácí cestovní ruch může naopak posílit.

(gam)

Komentáře


Čtěte také


12 tipů na víkend
Září162021

12 tipů na víkend

Polské dny v Karviné již od čtvrtka
Září152021

Polské dny v Karviné již od čtvrtka

Filmový víkend v Těrlicku pokračuje
Září122021

Filmový víkend v Těrlicku pokračuje

V Ustroni si připomenou vypálení zdejší synagogy nacisty
Září122021

V Ustroni si připomenou vypálení zdejší synagogy nacisty

V Jablunkově budou probíhat Polské dny
Září102021

V Jablunkově budou probíhat Polské dny

První škola v Gutech byla vystavěna koncem 18. století
Září092021

První škola v Gutech byla vystavěna koncem 18. století

10 tipů na víkend
Září082021

10 tipů na víkend

Ve filatelistické soutěži „EUROPA Stamps 2021“ Polsko zastupuje známka s rysem
Září072021

Ve filatelistické soutěži „EUROPA Stamps 2021“ Polsko zastupuje známka s rysem

REKLAMA
REKLAMA

ZWROT TV

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.

Website Security Test