Čtěte nás! Každý den nové informace!

ČESKÝ TĚŠÍN / Začal další ročník významné kulturní akce Kongresu Polaků v České republice, soutěže „Tacy Jesteśmy” (Takoví jsme). Slavnostní vyhlášení vítězů se uskuteční již v sobotu 16. listopadu v Těšínském divadle v Českém Těšíně v rámci galakoncertu.

Veřejné hlasování na kandidáty začalo v pátek 25. října a potrvá do čtvrtka 7.  listopadu. Hlasovat lze na originálních kuponech, které se již začaly objevovat v novinách „Głos”, jak rovněž pomocí SMS na čísle +420 736 627 021. Kupony je třeba odeslat na adresu: Kongres Polaków w RC, Hrabinská 458/33, 737 01 Český Těšín. 

Na kuponu je nutné uvést svého kandidáta a své osobní údaje (jméno a příjmení, adresu bydliště, telefonní číslo nebo e-mailovou adresu). Osoby hlasující pomocí kuponů se zúčastní losování o tři věcné ceny. V hlasování prostřednictvím SMS stačí uvést kdo hlasuje a na koho. Každý hlasující může poslat pouze jeden kupon a jednu SMS.

V rámci galavečera budou uděleny dvě ceny: publika a hlavní. Cena publika je udělováná na základě veřejného hlasování, zatímco laureáta hlavní ceny vybere rada Kongresu Polaků. Vstupenky na „Tacy Jesteśmy” si lze objednat a vyzvednout v kanceláři Kongresu Polaků.

Nominace na letošní cenu „Złoty Jestem”: 

MK PZKO v Karviné-Fryštátě – zorganizovalo největší hudební festival na celém Těšínském Slezsku „Dolański Gróm”. Nominaci obdrželo za propagaci polského rocku v našem regionu. 

Franciszek Buba – mistr ČR juniorů ve trojskoku. Nominaci získal za mimořádné úspěchy v této oblasti sportu.

Polský pěvecký sbor „Hutnik” (Polski Zespół Śpiewaczy „Hutnik”) – za dlouholeté udržování zpěvu a hudební kultury na Těšínsku na té nejvyšší úrovni.  

Chrystian Heczko – laureát letošního Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice 2019. Nominaci obdržel za přípravu dramaturgie a účast v programu „Z życia drzew” (Ze života stromu).

Jan Kubeczka – za dlouholeté působení v souboru „Bystrzyca”a za udržování folklórních  tradic Těšínska v rámci spolupráce se souborem „Bystrzyca” a na kulturních akcí PZKO.

Krysztof Mitura – za vytváření a účinné zavádění metod vyhledávání a přípravu nových lídrů v našem regionu v rámci Harcerstwa Polskiego v ČR.

Darina Krygiel – výtvarnice a zpěvačka, nominaci obdržela za vydání desky „Malowanie deszczem”.

Andrzej Molin a Tomáš Vrána – za přípravu originálního hudebního představení „Historia muzyki w pigułce” (Historie hudby v kostce) představujícího hravou formou osobnosti světové hudby a jejich tvorbu.

Zespół Taneczny „Oldrzychowice” (Taneční soubor „Oldřichovice”) – za dlouholetou práci s mládeží s cílem probudit v mladých lidech lásku k tradicím a rodinných hodnot prostřednictvím tance a lidového zpěvu na nejvyšší úrovni.

Radek Lugsch – společně s kamarády realizoval tři krátkometrážní filmy. Dočkaly se velmi příznivého hodnocení od fanoušků i kritiky.

První ročník soutěže „Tacy Jesteśmy” se konal v roce 2003. Projekt slouží mimo jiné k prezentaci  společensko-kulturního života Polaků v Česku a prezentaci jejich pestrého života a kultury v Česku.  

Galakoncerty zpestřují také hosté z Polska (m. j. Piotr Bukartyk, skupina Kordo, Michał Łanuszka) a různé doprovodné akce. Například v roce 2015 bylo možno zhlédnout výstavu „Polacy w krajach Unii Europejskiej” (Poláci v zemích Evropské unie). Jejím cílem bylo ukázat, że Poláci žijící v zemích EU tvoří jejich důležitou součást. Tamější početné polské menšiny se významně a pozitivně podílí na jejich kulturním, společenském, sportovním či politickém životě.

Komentáře

Čtěte také


Další vodní výcvik ostravských profesionálních hasičů i s mořským bobem
Červenec102020

Další vodní výcvik ostravských profesionálních hasičů i s mořským bobem

Ve Visle se chystá Malá párty PLR
Červenec102020

Ve Visle se chystá Malá párty PLR

Uctili památku obětí tragédie na Dole Dukla
Červenec082020

Uctili památku obětí tragédie na Dole Dukla

Strážníci naučí ženy se bránit
Červenec072020

Strážníci naučí ženy se bránit

Ve Visle začala Prázdninová kulturní akademie
Červenec062020

Ve Visle začala Prázdninová kulturní akademie

Kapela Zakopower v Ustroni nevystoupí
Červenec032020

Kapela Zakopower v Ustroni nevystoupí

Muzeum otevírá výstavu o Černobylu
Červenec022020

Muzeum otevírá výstavu o Černobylu

Cestujícím v Havířově začala sloužit nová odbavovací budova
Červenec022020

Cestujícím v Havířově začala sloužit nová odbavovací budova


#KTOTYJESTEŚ

REKLAMA
REKLAMA

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test