Halina Szczotka
E-mail: halina.szczotka@zwrot.cz
ČESKÝ TĚŠÍN / Melchior Grodecký z Cieszyna zemřel před čtyři sta lety mučednickou smrtí spolu s chorvatským Markem Križinem a maďarským Štefan Pongrácem. Těšínská farnost vás zve na představení, které popisuje jejich osud.
Inscenaci můžete vidět v neděli 6. října v 18.45 před kostelem Nejsvětějšího Srdce Ježíšova v Českém Těšíně. Byla vytvořena na základě divadelní hry košického rodáka Karla Horáka „Svedectvo krvi“.
Košické mučedníky zavraždili v září 1619 vojáci sedmihradského knížete Gabora Bethlena během protihabsburského povstání. Symbolizují loajalitu k principům a přesvědčení i za cenu ztráty života.
Melichar Grodecký se narodil v roce 1584 v Cieszyně. Studoval na jezuitské koleji ve Vídni a Brně, v roce 1614 byl vysvěcen na kněze v Praze. Po vyhnání jezuitů z České republiky v roce 1618 odešel do Maďarska a v Košicích se stal kaplanem císařské armády.
Blahořečení Melichara Grodeckého provedl papež Pius X v roce 1905, kanonizaci v roce 1995 během apoštolské návštěvy papež Jan Pavel II. v Košicích. Svatý spojuje polský, český, slovenský a maďarský národ.
Každoročně se v obou Těšínech konají slavnosti sv. Melichara Grodeckého. Letos si ho lidé připomínali 1. září, byly pořádány bohoslužby, proběhl přeshraniční průvod s relikviemi mučedníka. Hlavní oslava 400. výročí úmrtí košických mučedníků se konala 7. září ve Slovenských Košicích.
Komentáře