Čtěte nás! Každý den nové informace!

KARVINÁ  / Je jedním z nejpopulárnějších polských autorů dětských knih. V úterý 22. října navštívil náš region, aby se setkal s mladými čtenáři v rámci třináctého vydání akce „S knihou na kufrech“.

Grzegorz Kasdepke již navštívil Zaolší několikrát. Letos o své práci vyprávěl v Karviné a Českém Těšíně-Svibici. Na setkání v Regionální knihovně v Karviné přijeli žáci polských škol z 3, 4 a 5 třídy. Spisovatele jim představila Helena Legowicz, viceprezidentka Polské asociace přátel knih, hlavní organizátor akce „S knihou na kufrech“ a „Já čtu tobě a ty mě“.

Grzegorz Kasdepke na autorské besedě v Karviné

Celé setkání bylo vlastně rozhovorem mezi Grzegorzem Kasdepkem a dětmi, protože i když mluvil o svých knihách, pokládal dětem spoustu otázek, a pak byl čas na otázky od žáků, kteří se chtěli dozvědět mnoho podrobností ze života spisovatele. Je mu 47 let, píše téměř čtvrt století a napsal asi 50 knih. Jeho knihy mohou číst děti i dospělí, ale nepíše knihy pouze pro dospělé. Během celého setkání povzbuzoval čtenáře, aby sáhli po knihách, četli sami nebo se svými rodiči.

Na oddělení polské literatury Regionální knihovny v Karviné je rozsáhlá sbírka knih Grzegorze Kasdepkeho, takže autor, který vyprávěl o svých knihách, mohl dětem ukázat, jak vypadají. Začal, jak to nazval, aférou pro předškoláky, knihou o citech a emocích nazvanou „Tylko bez całowania“. “Toto je příběh dívky jménem Rozalka, která celý den běhá za svým kamarádem a snaží se ho políbit,” vysvětlil. Pro nejmladší je zde také kniha „Horror, czyli Skąd się biorą dzieci“.

Spisovatel četl výňatky ze svých knih:

Detektiv Pozytywka  je hrdinou šesti detektivních příběhů a stala se již povinnou četbou. “Myslel jsem si, že bylo skvělé být autorem povinné četby, a teď se stává, že přijdu do školy na besídku, nějaký kluk zvedne ruku, já si myslím, že chce říct něco pěkného, ​​například: Líbí se mi vaše knihy a on říká: Dostal jsem pětku z četby vaší knihy!”

Hrdinou Kacperiady, první knihy Grzegorze Kasdepkeho, je syn spisovatele Kacper, který má nyní 24 let. Je to také jeho nejoblíbenější kniha, ve které vystupuje jako nepříliš chytrý táta. 

Frazeologismů je v polštině více než 4 000 a používáme zhruba 200 až 300 denně. Popsal je ve dvou knihách s názvem „Co to znaczy“. “Je to příběh chlapce jménem Bartuś, který se učí přísloví, stále se ptá na význam svého otce a matky a přivádí je tím k šílenství – vysvětlil.

Grzegorze Kasdepkeho představila Helena Legowicz.

Až šest knih vzniklo o dvojčatech Kuba a Buba. Spisovatel si všiml, že čím hůře se postavy v jeho knihách chovají, čím více se hádají, tím častěji pro ně čtenáři sáhnou. Představil také svou poslední knihu „Bezu-Bezu i spółka”, kterou napsal na základě vzpomínek na své dětství.

Na otázku týkající se inspirace odpověděl, že nápady často vznikají při setkáních se čtenáři, která se mu líbí, protože mu dodávají energii. „Je dobré dělat to, v čem máte šanci uspět,“ řekl, když se ho čtenáři ptali, proč se stal spisovatelem. Sam považuje za svou nejlepší knihu „Poradnik hodowcy aniołów” pro žáky šesté a sedmé třídy.

Během letošní akce „S knihou na kufrech“ (21. – 23. října), pořádané Asociací přátel polské knihy, Regionální knihovnou v Karviné, Městskou knihovnou v Českém Těšíně a nakladatelstvím Literatura v Lodži, se s čtenáři setkali Urszula Sieńkowska-Cioch, Joanna Wachowiak, Katarzyna Wasilkowska, Małgorzata Flis a Marcin Pałasz.

CR / PR

Komentáře


Čtěte také


Před šedesáti lety došlo k uzavření polské školy v Kojkovicích
Březen072021

Před šedesáti lety došlo k uzavření polské školy v Kojkovicích

Divadelníci z Komorní Lhotky vás zvou na divadelní představení
Březen052021

Divadelníci z Komorní Lhotky vás zvou na divadelní představení

Kurzy pro deváťáky budou letos online
Březen022021

Kurzy pro deváťáky budou letos online

U hypermarketu v Těšíně stojí nádoba ve tvaru srdce. Určena je na sběr víček
Březen022021

U hypermarketu v Těšíně stojí nádoba ve tvaru srdce. Určena je na sběr víček

Rozkvetly sněženky
Únor282021

Rozkvetly sněženky

Už víme, kdo může překročit hranice, aniž by musel jít do karantény
Únor272021

Už víme, kdo může překročit hranice, aniž by musel jít do karantény

Zveřejněno nařízení polské vlády. Už víme, kdo může překročit hranice, aniž by musel být v karanténě
Únor272021

Zveřejněno nařízení polské vlády. Už víme, kdo může překročit hranice, aniž by musel být v karanténě

Divadelní dárek na Den žen
Únor262021

Divadelní dárek na Den žen


#KTOTYJESTEŚ

ZWROT TV

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach Zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie".

Website Security Test